She Won

This website is dedicated to archiving the achievements of female athletes who were displaced by males in women’s sporting events and other types of competitions expressly for women. One day soon we hope their accomplishments will be formally recognized.

# of Female Athletes
687
# of Medals*
981
# of Competitions
483
# of Sports
35
*Or records, scholarships or other opportunities

Sports Competitions

Click on any column heading to sort, or use the search tool to filter for sport, people, etc.

Search:
#
Year
Sport
Name of Athlete
Event
Country Represented
What She Would Have Won
Links
12024CyclingSarah FlammTucson Bicycle Classic, Oro Valley Circuit Race, Women's Cat 3USAFirst Place[1]
22024CyclingAnnie GilbertTucson Bicycle Classic, Oro Valley Circuit Race, Women's Cat 3USASecond Place[1]
32024CyclingKatja VerkerkTucson Bicycle Classic, Oro Valley Circuit Race, Women's Cat 3CanadaThird Place[1]
42024GolfMaria BohorquezNXXT Women's Classic, Mission Inn Resort and Club, Florida, NXXT Women's Golf Tour Rankings, 17 JanuaryColombiaFirst Place (and likely Epson tour card)[1]
52024GolfLauren MillerNXXT Women's Classic, Mission Inn Resort and Club, Florida, NXXT Women's Golf Tour Rankings, 17 JanuaryUSASecond Place[1]
62024GolfYue ZhangNXXT Women's Classic, Mission Inn Resort and Club, Florida, NXXT Women's Golf Tour Rankings, 17 JanuaryChinaThird Place[1]
72024Nordic SkiingRowan TanguayMaine Principals Association Class C Girls’ Nordic Skiing State Championship, Five-kilometer Girls’ Classical, Farmington, ME, 19-20 FebruaryUSAThird Place[1], [2]
82024Nordic SkiingRuth WhiteMaine Principals Association Class C Girls’ Nordic Skiing State Championship, Freestyle, Farmington, ME, 19-20 FebruaryUSAThird Place[1], [2]
92024Nordic SkiingRuth WhiteMaine Principals Association Class C Girls’ Nordic Skiing State Championship, Pursuit, Farmington, ME, 19-20 FebruaryUSAThird Place[1], [2]
102024Track and FieldSavanna CorneauNHIAA Indoor Div 2 State Championship, High Jump, NH, 11 FebruaryUSAFirst Place, Gold[1], [2]
112024Track and FieldAmelia LefebvreNHIAA Indoor Div 2 State Championship, High Jump, NH, 11 FebruaryUSASecond Place[1], [2]
122024Track and FieldEshaya LauderNHIAA Indoor Div 2 State Championship, High Jump, NH, 11 FebruaryUSAThird Place[1], [2]
132023BoxingKatia BissonnetteProvincial Golden Glove ChampionshipCanadaWithdrew in protest[1]
142023CroquetRachel GeeWomen's Golf Croquet World Championship, Sussex County Croquet Club, 14 AugustEnglandWorld Champion[1]
152023Cross CountryLaia Montoya13th La Cursa de NaDalt, Women's Category, Sant Pere de Torello, Catalonia, Spain, 26 DecemberSpainFirst Place[1]
162023CyclingJennifer DarmodyRandall's Island Crit, Cycling, Women's, New York City, 18 MarchUSAFirst Place
172023CyclingMary FarnerRandall's Island Crit, Cycling, Women's, New York City, 18 MarchUSASecond Place
182023CyclingYareim GutierrezActiva Mexico Cycling Series, Fecha 6/Pro 1 Womens, Autodromo Hermanos Rodriguez, Mexico City, Mexico, 8 JulyMexicoFirst Place[1]
192023CyclingDany Irais MarroquinoActiva Mexico Cycling Series, Fecha 6/Pro 1 Womens, Autodromo Hermanos Rodriguez, Mexico City, Mexico, 8 JulyMexicoSecond Place[1]
202023CyclingKala Garcia ArracheActiva Mexico Cycling Series, Fecha 6/Pro 1 Womens, Autodromo Hermanos Rodriguez, Mexico City, Mexico, 8 JulyMexicoThird Place[1]
212023CyclingLucy Scoville1/2/3 Women’s Northwest Elimination Champion at the Jerry Baker VelodromeUSAFirst Place[1]
222023CyclingLucy Dorer1/2/3 Women’s Northwest Elimination Champion at the Jerry Baker VelodromeUSASecond Place[1]
232023CyclingDany MorshedZuricrit Women’s Fixed Gear Racing FinalSwitzerlandFirst Place[1]
242023CyclingSelina BurchZuricrit Women’s Fixed Gear Racing FinalSwitzerlandSecond Place[1]
252023CyclingMichelle de GraafZuricrit Women’s Fixed Gear Racing FinalSwitzerlandThird Place[1]
262023CyclingHillary AllenTransAtlanticWay Cross Country Cycling Challenge, Ireland, 8-16 JuneIrelandFirst Place[1]
272023CyclingKristin ChalmersIllinois State Cyclocross Championships, Women SingleSpeed, Montrose Beach, IL, 3 DecemberUSAFirst Place, Gold Medal[1], [2]
282023CyclingAllison ZmudaIllinois State Cyclocross Championships, Women SingleSpeed, Montrose Beach, IL, 3 DecemberUSASecond Place, Silver Medal[1], [2]
292023CyclingKelly O'brienIllinois State Cyclocross Championships, Women SingleSpeed, Montrose Beach, IL, 3 DecemberUSAThird Place, Bronze Medal[1], [2]
302023CyclingLilliana O’DonnellVerge Northampton Cyclocross, Cyclocross Women’s Elite, Day 2, Northampton, Massachusetts, 15 NovemberUSAFirst Place[1], [2]
312023CyclingJennifer MalikUSA Cycling Cyclocross National Championships, Womens Singlespeed, Louisville, KY, 8 DecemberUSAFirst Place[1]
322023CyclingTaylor SniderUSA Cycling Cyclocross National Championships, Womens Singlespeed, Louisville, KY, 8 DecemberUSASecond Place[1]
332023CyclingCaitlin NeumanUSA Cycling Cyclocross National Championships, Womens Singlespeed, Louisville, KY, 8 DecemberUSAThird Place[1]
342023CyclingKristen ChalmersMontrose Beach CX - CCC #8, Women's Singlespeed, Chicago, IL, 3 DecemberUSAFirst Place[1]
352023CyclingAllison ZmudaMontrose Beach CX - CCC #8, Women's Singlespeed, Chicago, IL, 3 DecemberUSASecond Place[1]
362023CyclingKelly O'BrienMontrose Beach CX - CCC #8, Women's Singlespeed, Chicago, IL, 3 DecemberUSAThird Place[1]
372023CyclingFran BromleyTransAtlanticWay Cross Country Cycling Challenge, Ireland, 8-16 JuneUKSecond Place[1]
382023CyclingKirsten CluleyTransAtlanticWay Cross Country Cycling Challenge, Ireland, 8-16 JuneScotlandThird Place[1]
392023Dance (Irish)Carolyn MarshallSouthern Region Oireachtas, Girls Solo Under 14, Dallas, Texas, 203 DecemberUSAFirst Place[1]
402023Dance (Irish)Scarlett BireleySouthern Region Oireachtas, Girls Solo Under 14, Dallas, Texas, 203 DecemberUSASecond Place[1]
412023Dance (Irish)Mary PorterSouthern Region Oireachtas, Girls Solo Under 14, Dallas, Texas, 203 DecemberUSAThird Place[1]
422023Dance (Irish)Sophia ChapmanSouthern Region Oireachtas, Girls Solo Under 14, Dallas, Texas, 203 DecemberUSAWould have World Qualified (WQ)[1]
432023Dance (Irish)Kaycee KenyonSouthern Region Oireachtas, Girls Solo Under 14, Dallas, Texas, 203 DecemberUSAWould have National Qualified (NQ)[1]
442023Disc GolfMorgan LyndsThrow Down the Mountain, Disc Golf Championships, FPO Women's Pro Open, Brooksville, Florida, 31 March-2 AprilUSAFirst Place
452023Disc GolfJordan LyndsThrow Down the Mountain, Disc Golf Championships, FPO Women's Pro Open, Brooksville, Florida, 31 March-2 AprilUSASecond Place
462023Disc GolfEllen WidboomThrow Down the Mountain, Disc Golf Championships, FPO Women's Pro Open, Brooksville, Florida, 31 March-2 AprilUSAThird Place
472023Disc GolfDebbie YooProdigy Lake Marshall Open, Disc Golf, FPO Women’s Pro Open, Montross, VA, 19-21 MayUSAFirst Place[1]
482023Disc GolfKaitlyn ClayProdigy Lake Marshall Open, Disc Golf, FPO Women’s Pro Open, Montross, VA, 19-21 MayUSASecond Place[1]
492023Disc GolfKeerti GoorahProdigy Lake Marshall Open, Disc Golf, FPO Women’s Pro Open, Montross, VA, 19-21 MayUSAThird Place[1]
502023Disc GolfEmma ArpDiscmania’s 303 Open, FPO Women’s Pro Open, Federal Heights, Colorado, 5-7 MayUSAFirst Place
512023Disc GolfEmily YaleDiscmania’s 303 Open, FPO Women’s Pro Open, Federal Heights, Colorado, 5-7 MayUSASecond Place
522023Disc GolfDeann CareyDiscmania’s 303 Open, FPO Women’s Pro Open, Federal Heights, Colorado, 5-7 MayUSAThird Place
532023Disc GolfKaren Sattler2023 PDGA Professional Masters Disc Golf World Championships, Women's Pro 55+ Division, Flagstaff, Arizona, 11-15 July 2023USAFirst Place
542023Disc GolfLydie Hellgren2023 PDGA Professional Masters Disc Golf World Championships, Women's Pro 55+ Division, Flagstaff, Arizona, 11-15 July 2023NorwaySecond Place
552023Disc GolfKarin Falcone2023 PDGA Professional Masters Disc Golf World Championships, Women's Pro 55+ Division, Flagstaff, Arizona, 11-15 July 2023USAThird Place
562023Disc GolfVictoria Earling2023 Liberty Gold (DGPT KC Wide Open Qualifying Event), FPO Women's Pro Open, Liberty, MO, 8 AprilUSAFirst Place[1]
572023Disc GolfRachel Price2023 Liberty Gold (DGPT KC Wide Open Qualifying Event), FPO Women's Pro Open, Liberty, MO, 8 AprilUSASecond Place[1]
582023Disc GolfDanielle Long-Calentine2023 Liberty Gold (DGPT KC Wide Open Qualifying Event), FPO Women's Pro Open, Liberty, MO, 8 AprilUSAThird Place[1]
592023Disc GolfKimberly GiannolaRosedale Cup 2023 Presented by Dynamic Discs KC and KCDG - Pro, MA1, FA1, FPO Womens Pro Open, Kansas City, KS, 12 MarchUSAFirst Place[1]
602023Disc GolfDanielle Long-CalentineRosedale Cup 2023 Presented by Dynamic Discs KC and KCDG - Pro, MA1, FA1, FPO Womens Pro Open, Kansas City, KS, 12 MarchUSASecond Place[1]
612023Disc GolfJennifer MorganPDGA Professional Masters Disc Golf World Championships, Women's Pro 50+ FP50, Flagstaff, AZ, 11-15 JulyUSASecond Place[1]
622023Disc GolfKristiina SylmanPDGA Professional Masters Disc Golf World Championships, Women's Pro 50+ FP50, Flagstaff, AZ, 11-15 JulyFinlandThird Place[1]
632023Disc GolfAmy Campbell, USA2023 PDGA Professional Masters Disc Golf World Championships, FP50 · Pro Masters Women 50+USAThird Place[1]
642023FencingMarja-Liisa Someroja2023 FIE Veteran Fencing World Championships, Gold and 2023 Veteran World Champion, Vet-70 Women’s Epee, Daytona Beach, FL, 11-16 OctoberUSAGold Medal and World Champion[1], [2], [3]
652023GolfDanni VasquezAustralian Women's Classic Golf Tournament, Bonville Golf Resort, Bonville, Australia, 31 March-2 AprilAustraliaFirst Place
662023GolfStephanie BunqueAustralian Women's Classic Golf Tournament, Bonville Golf Resort, Bonville, Australia, 31 March-2 AprilAustraliaSecond Place
672023GolfBelinda Ji and Momoka KoboriAustralian Women's Classic Golf Tournament, Bonville Golf Resort, Bonville, Australia, 31 March-2 AprilAustraliaThird Place (Tie)
682023Mountain BikingKhulan TumenCapital Enduro Mountain Bike Race, Women's, Wellington, New Zealand, 12 FebruaryNew ZealandFirst Place
692023Mountain BikingXanthe RobbCapital Enduro Mountain Bike Race, Women's, Wellington, New Zealand, 12 FebruaryNew ZealandSecond Place
702023Mountain BikingLara ComeskeyCapital Enduro Mountain Bike Race, Women's, Wellington, New Zealand, 12 FebruaryNew ZealandThird Place
712023Mountain BikingPoppy CroucherGravity Enduro Mountain Bike Race, Women's, Rotorua, New Zealand, 4-5 MarchNew ZealandFirst Place
722023Mountain BikingEmma HicksonGravity Enduro Mountain Bike Race, Women's, Rotorua, New Zealand, 4-5 MarchNew ZealandSecond Place
732023Mountain BikingKate HastingsGravity Enduro Mountain Bike Race, Women's, Rotorua, New Zealand, 4-5 MarchNew ZealandThird Place
742023Mountain BikingEmma MaarenenSea Otter Classic, Downhill Mountain Bike, Women's Gravel Race, La Gravilla, Salina, California, 21 AprilUSAThird Place
752023Mountain BikingJorja BondCSU Cobb Lake Oval Criterium, Mountain Biking, Women's SW 3/Collegiate Women B, Fort Collins, Colorado, 23 AprilUSAFirst Place
762023Mountain BikingAnna RischitelliCSU Cobb Lake Oval Criterium, Mountain Biking, Women's SW 3/Collegiate Women B, Fort Collins, Colorado, 23 AprilUSASecond Place
772023Mountain BikingGwen JorgensenCSU Cobb Lake Oval Criterium, Mountain Biking, Women's SW 3/Collegiate Women B, Fort Collins, Colorado, 23 AprilUSAThird Place
782023Mountain BikingNadia GontovaTour of the Gila, Mountain Biking, Women's WE 2.2, Stage 1, Silver City to Mogollon, New Mexico, 26 AprilCanadaSecond Place
792023Mountain BikingAshley FryeTour of the Gila, Mountain Biking, Women's WE 2.2, Stage 1, Silver City to Mogollon, New Mexico, 26 AprilUSAThird Place
802023Mountain BikingPaige OnwellerTour of the Gila, Mountain Biking, Women's WE 2.2, Stage 3, Tyrone to Tyrone, New Mexico, 28 AprilUSAThird Place
812023Mountain BikingMarcela PrietoTour of the Gila, Mountain Biking, Women's WE 2.2, Stage 5, Silver City to Pinos Altos, New Mexico, 30 AprilMexicoFirst Place
822023Mountain BikingCassandra NelsonTour of the Gila, Mountain Biking, Women's WE 2.2, Stage 5, Silver City to Pinos Altos, New Mexico, 30 AprilUSASecond Place
832023Mountain BikingEmily EhrlichTour of the Gila, Mountain Biking, Women's WE 2.2, Stage 5, Silver City to Pinos Altos, New Mexico, 30 AprilUSAThird Place
842023Mountain BikingMarcela PrietoOverall GC Women's, Tour of the Gila, Mountain Biking, WE 2.2, Silver City, New Mexico, 26-30 AprilMexicoFirst Place
852023Mountain BikingEmily EhrlichOverall GC Women's, Tour of the Gila, Mountain Biking, WE 2.2, Silver City, New Mexico, 26-30 AprilUSASecond Place
862023Mountain BikingMaeghan EaslerOverall GC Women's, Tour of the Gila, Mountain Biking, WE 2.2, Silver City, New Mexico, 26-30 AprilUSAThird Place
872023Mountain BikingAilish GrahamDirty River at Kielder Forest, Mountain Biking, Overall Women's Ranking, Kielder Forest, UK, 22 AprilUKFirst Place
882023Mountain BikingClare ParkinDirty River at Kielder Forest, Mountain Biking, Overall Women's Ranking, Kielder Forest, UK, 22 AprilUKSecond Place
892023Mountain BikingHayley KuterDirty River at Kielder Forest, Mountain Biking, Overall Women's Ranking, Kielder Forest, UK, 22 AprilUKThird Place
902023Mountain BikingMaya BrothersEmrick Blvd Crit, Mountain Biking, Women's P/B QCW, Bethlehem, Pennsylvania, 7 MayUSAFirst Place
912023Mountain BikingJacquelin PaullEmrick Blvd Crit, Mountain Biking, Women's P/B QCW, Bethlehem, Pennsylvania, 7 MayUSASecond Place
922023Mountain BikingGenesis JimenezEmrick Blvd Crit, Mountain Biking, Women's P/B QCW, Bethlehem, Pennsylvania, 7 MayUSAThird Place
932023Mountain BikingLindsey KrieteCO2UT Desert Gravel Mountain Bike Race, Women's 40-49, Fruita, Utah, 14 MayUSAFirst Place
942023Mountain BikingMichelle Van SickleCO2UT Desert Gravel Mountain Bike Race, Women's 40-49, Fruita, Utah, 14 MayUSASecond Place
952023Mountain BikingVeronika HewittCO2UT Desert Gravel Mountain Bike Race, Women's 40-49, Fruita, Utah, 14 MayUSAThird Place
962023PokerDayanna CiabatonWorld Series of Poker, Seminole Hard Rock Poker Showdown, Ladies' Event, Seminole, Florida, 30 AprilUSAFirst Place
972023PokerAbby MerkWorld Series of Poker, Seminole Hard Rock Poker Showdown, Ladies' Event, Seminole, Florida, 30 AprilUSASecond Place
982023PokerJoy BennWorld Series of Poker, Seminole Hard Rock Poker Showdown, Ladies' Event, Seminole, Florida, 30 AprilUSAThird Place
992023Pool (English)Lynne PinchesEnglish Pool Association 2023 Champion of Champions Ladies Winner, Wales, 11 November 2023WalesWithdrew in protest[1], [2], [3]
1002023PowerliftingAileen BishopCanadian Powerlifting Union (CPU) Nationals, Women Raw 185+ Open, Richmond, BC, Canada, 13 FebruaryCanadaThird Place[1]
1012023PowerliftingApril HutchinsonCanadian Powerlifting Union (CPU) Nationals, Women Raw 185+ Open, Richmond, BC, Canada, 13 FebruaryCanadaPodium; Withdrew Due to Conscientious Objection to Competing with Males[1]
1022023SkiingCarlie ChandlerCalifornia-Nevada Interscholastic Ski & Snowboard Federation High School State Championships, Women's Slalom, Truckee, CA, 6 MarchUSAFirst Place[1]
1032023SkiingGreta AronowitzCalifornia-Nevada Interscholastic Ski & Snowboard Federation High School State Championships, Women's Slalom, Truckee, CA, 6 MarchUSASecond Place[1]
1042023SkiingLauren SandbergCalifornia-Nevada Interscholastic Ski & Snowboard Federation High School State Championships, Women's Slalom, Truckee, CA, 6 MarchUSAThird Place[1]
1052023Snooker and BilliardsMary Talbot-Deegan2023 Inter County Logistics English Women's Snooker ChampionshipEnglandFirst Place[1]
1062023Track and FieldAngie MorrisonAthletics Ontario, Winter Mini Meet 1, Toronto Track and Field Center, Women's 45-49, 3000 meters, Masters, Toronto, Canada, 8 JanuaryCanadaFirst Place
1072023Track and FieldCatherine Weber12th Canadian Masters Athletics Indoor Championships, Toronto Track and Field Center, Women's 50-54, 1500 meters, Toronto, Canada, 25-26 FebruaryCanadaFirst Place
1082023Track and FieldAriel PiperNice Cote D'Azur Athletisme (NCAA) Interclubs Open, 200 meters/TCF Female, Nice, France, 7 MayFranceFirst Place
1092023Track and FieldMaureen MuellerNice Cote D'Azur Athletisme (NCAA) Interclubs Open, 200 meters/TCF Female, Nice, France, 7 MayGermanySecond Place
1102023Track and FieldYousra MadiNice Cote D'Azur Athletisme (NCAA) Interclubs Open, 200 meters/TCF Female, Nice, France, 7 MayFranceThird Place
1112023Track and FieldElllie BuckleyCIF-North Coast Section Meet of Champions, High School Women's 1600 meters, Dublin, California, 20 MayUSASecond Place
1122023Track and FieldAdeline JohnsonCIF-North Coast Section Meet of Champions, High School Women's 1600 meters, Dublin, California, 20 MayUSAThird Place; would have advanced to State Championships
1132023Track and FieldCristina SanulliCampionati Italiani Master Indoor Athletics, F50 Women's 200 meters, Ancona, Italy, 12 MarchItalyFirst Place
1142023Track and FieldDenise NeumannCampionati Italiani Master Indoor Athletics, F50 Women's 200 meters, Ancona, Italy, 12 MarchItalySecond Place
1152023Track and FieldAgnese Claudia RossiCampionati Italiani Master Indoor Athletics, F50 Women's 200 meters, Ancona, Italy, 12 MarchItalyThird Place
1162023Track and FieldKaitlin O'Shea2023 Wilderness League Championships, New Hampshire High School State Wide, Girls 1600 meter run, Belmont, NH, 20 MayUSAFirst Place
1172023Track and FieldAdah Chapman2023 Wilderness League Championships, New Hampshire High School State Wide, Girls 1600 meter run, Belmont, NH, 20 MayUSASecond Place
1182023Track and FieldEmma Schaumloffel2023 Wilderness League Championships, New Hampshire High School State Wide, Girls 1600 meter run, Belmont, NH, 20 MayUSAThird Place
1192023Track and FieldGretchen Reynolds2023 Wilderness League Championships, New Hampshire High School State Wide, Girls High Jump, Belmont, NH, 20 May 2023USAFirst Place
1202023Track and FieldAnelie Flynn2023 Wilderness League Championships, New Hampshire High School State Wide, Girls High Jump, Belmont, NH, 20 May 2023USASecond Place
1212023Track and FieldJordyn Carroll2023 Wilderness League Championships, New Hampshire High School State Wide, Girls High Jump, Belmont, NH, 20 May 2023USAThird Place
1222023Track and FieldBrynn MooneyNazareth Alumni Opener 2024, Womens 300 Meter Dash Finals, Rochester, NY 8 DecemberUSAFirst Place[1], [2], [3]
1232023Track and FieldVictoria BrewsterNazareth Alumni Opener 2024, Womens 300 Meter Dash Finals, Rochester, NY 8 DecemberUSASecond Place[1], [2], [3]
1242023Track and FieldKayla HubaNazareth Alumni Opener 2024, Womens 300 Meter Dash Finals, Rochester, NY 8 DecemberUSAThird Place[1], [2], [3]
1252023Track and FieldAriel PiperWomen's 200 Metre Race, Nice, France, 7 MayFranceFirst Place[1]
1262023Track and FieldGrace AlexanderRegional high school cross country championship, Maine, Cross Country, Class C, Cumberland, Maine, 21 October USAFirst Place[1]
1272023Track and FieldHaley WilliamsRegional high school cross country championship, Maine, Cross Country, Class C, Cumberland, Maine, 21 October USASecond Place[1]
1282023Track and FieldLaia MontoyaLa Cursa de NaDalt (a chrono-climbing race), Catalonia, Spain, 26 December SpainFirst Place[1]
1292022Cross CountryMacKenzie CaputoSeattle Academy School Record for 5000 meters Women's Cross Country, Seattle, WAUSAWould have retained her School Record from 2017
1302022Cross CountryKathryn FrazerSeattle, WA High School 1A District 2 Cross Country Championships, Women's 5000 m, South Whidbey HS, 29 OctUSASecond Place
1312022Cross CountrySophia InglinSeattle, WA High School 1A District 2 Cross Country Championships, Women's 5000 m, South Whidbey HS, 29 OctUSAThird Place
1322022Cross CountryIsla ChadseyEmerald Sound Conference Championship, High School Women's 5000 m Varsity, Granite Falls High School, 22 OctUSAFirst Place
1332022Cross CountrySophia InglinEmerald Sound Conference Championship, High School Women's 5000 m Varsity, Granite Falls High School, 22 OctUSASecond Place
1342022Cross CountryKathryn FrazerEmerald Sound Conference Championship, High School Women's 5000 m Varsity, Granite Falls High School, 22 OctUSAThird Place
1352022Cross CountrySophia InglinEmerald League 6th Meet at Magnuson, Women's 5000 m Varsity High School, Seattle, WA, 13 SeptUSASecond Place
1362022Cross CountrySadie HonigEmerald League 6th Meet at Magnuson, Women's 5000 m Varsity High School, Seattle, WA, 13 SeptUSAThird Place
1372022Cross CountryMadeline HarrisonFort Steilacoom Cross Country Invitational, 5000m Girls Silver Varsity Flight 2 High School, Ft. Steilacoom Park, Seattle, WA, 17 SeptUSAFirst Place
1382022Cross CountryMargaret ChamplainFort Steilacoom Cross Country Invitational, 5000m Girls Silver Varsity Flight 2 High School, Ft. Steilacoom Park, Seattle, WA, 17 SepUSASecond Place
1392022Cross CountrySamantha ChristyFort Steilacoom Cross Country Invitational, 5000m Girls Silver Varsity Flight 2 High School, Ft. Steilacoom Park, Seattle, WA, 17 SepUSAThird Place
1402022Cross CountryTalia WilsonEmerald Sound Meet at Lower Woodland Park, Women's 5000 m Varsity, Lower Woodland Part, Seattle, WA 11 OctUSASecond Place
1412022Cross CountrySarah GuralnickEmerald Sound Meet at Lower Woodland Park, Women's 5000 m Varsity, Lower Woodland Part, Seattle, WA 11 OctUSAThird Place
1422022Cross CountryPaula JamesCanadian Women's Masters Indoor 5000m run for ages 45-49CanadaRecord holder for fastest time
1432022Cross CountryLivia CoburnRoad2Hope, Canadian Cross-Country Championships, 8 km Masters, Hamilton Marathon, Hamilton, Canada, 22 MayCanadaSilver Medal
1442022Cross CountryBreanne SchaeferRoad2Hope, Canadian Cross-Country Championships, 8 km Masters, Hamilton Marathon, Hamilton, Canada, 22 MayCanadaBronze Medal
1452022CyclingSue DentTweedlove Enjoyro Female EBike, Tweed Green, Peebles Hydro, Tweed Valley, Scotland, 23 AprilScotlandFirst Place
1462022CyclingJoanne WoolleyTweedlove Enjoyro Female EBike, Tweed Green, Peebles Hydro, Tweed Valley, Scotland, 23 AprilScotlandSecond Place
1472022CyclingValerie BarrTweedlove Enjoyro Female EBike, Tweed Green, Peebles Hydro, Tweed Valley, Scotland, 23 AprilScotlandThird Place
1482022CyclingMaddy WardTour of the Gila, Wonen's Elite Cycle Race, Silver City, New Mexico, 1 MayUSAThird Place
1492022CyclingJane PageBritish Cycling National Downhill Series 2022 Round 2, UCI C1, Women 19+, Fort William, Inverness-shire, UK, May 7-8, 2022UKFirst Place
1502022CyclingSara AllanBritish Cycling National Downhill Series 2022 Round 2, UCI C1, Women 19+, Fort William, Inverness-shire, UK, May 7-8, 2022UKSecond Place
1512022CyclingShona McKinnonBritish Cycling National Downhill Series 2022 Round 2, UCI C1, Women 19+, Fort William, Inverness-shire, UK, May 7-8, 2022UKThird Place
1522022CyclingClara HonsingerJoe Martin Stage Race, Women's Cycling, UCI 2.2, Fayetteville, Arkansas, 19-22 MayUSAThird Place
1532022CyclingRegina LeggeNorthampton Cycling Club Hydra Cross, Women Cat 1/2/3, Holyoke, MA, 3 SeptUSAFirst Place
1542022CyclingChristin ReuterNorthampton Cycling Club Hydra Cross, Women Cat 1/2/3, Holyoke, MA, 3 SeptUSASecond Place
1552022CyclingLillliana OdonnellNorthampton Cycling Club Hydra Cross, Women Cat 1/2/3, Holyoke, MA, 3 SeptUSAThird Place
1562022CyclingAva HolmgrenNorthampton International Cyclocross Day 1, UCI Elite Women, Northampton, MA, 12 NovCanadaFirst Place
1572022CyclingLizzy GunsalusNorthampton International Cyclocross Day 1, UCI Elite Women, Northampton, MA, 12 NovUSASecond Place
1582022CyclingRaylyn NussNorthampton International Cyclocross Day 1, UCI Elite Women, Northampton, MA, 12 NovUSAThird Place
1592022CyclingCaitline BernsteinNorthampton International Cyclocross Day 2, UCI Elite Women, Northampton, MA, 12 NovUSAThird Place
1602022CyclingCaitlin BernsteinSoall Viet Kitchen Beverly Cyclocross p/b Old Planters Brewing Co, Women's Elite 1/2/3, Beverly, MA, 10 SeptUSAFirst Place
1612022CyclingRegina LeggeSoall Viet Kitchen Beverly Cyclocross p/b Old Planters Brewing Co, Women's Elite 1/2/3, Beverly, MA, 10 SeptUSASecond Place
1622022CyclingGreta KilburnSoall Viet Kitchen Beverly Cyclocross p/b Old Planters Brewing Co, Women's Elite 1/2/3, Beverly, MA, 10 SeptUSAThird Place
1632022CyclingCaitlin BernsteinVirginia's Blue Ridge GO Cross p/b Deschutes Brewery, Women's Pro Day 1, Roanoke, VA, 17 SeptUSAThird Place
1642022CyclingLizzy GunsalusVirginia's Blue Ridge GO Cross p/b Deschutes Brewery, Women's Pro Day 2, Roanoke, VA, 18 SeptUSAThird Place
1652022CyclingRaylyn NussRochester Cyclocross, Women's Pro, Rochester, NY, 24 SeptUSAThird Place
1662022CyclingSidney McGillCharm City Cross, Day 2, Women's Pro, Baltimore, MD, 2 OctUSAThird Place
1672022CyclingCaitlin BernsteinReally Rad Festival of Cyclocross Day 2, Women's Pro, Falmouth, MA, 6 NovUSAThird Place
1682022CyclingHannah ArensmanUSA Cycling Cyclocross National Championships Day 6, Women Senior Pro Cat 1/2/3, Hartford, CT, 11 DecUSAThird Place
1692022CyclingSabina RossielloVanier Park CX, Coquitlam, Intermediate Women, British Columbia, Canada, 25 SeptCanadaFirst Place
1702022CyclingLianne LeblondVanier Park CX, Coquitlam, Intermediate Women, British Columbia, Canada, 25 SeptCanadaSecond Place
1712022CyclingRebecca CohenVanier Park CX, Coquitlam, Intermediate Women, British Columbia, Canada, 25 SeptCanadaThird Place
1722022CyclingAllison HalpinHarvest Cyclocross Series: Washougal Cyclocross, Category 1/2 Women, Washougal, OR, 24 SeptUSASecond Place
1732022CyclingRachel GeiterHarvest Cyclocross Series: Washougal Cyclocross, Category 1/2 Women, Washougal, OR, 24 SeptUSAThird Place
1742022CyclingMichal BennettCross Crusade, Cyclocross, Rainier High School, Category 1/2 Women, Rainier, OR, 9 OctUSAFirst Place
1752022CyclingHeidi WoodCross Crusade, Cyclocross, Rainier High School, Category 1/2 Women, Rainier, OR, 9 OctUSASecond Place
1762022CyclingRachel GeiterCross Crusade, Cyclocross, Rainier High School, Category 1/2 Women, Rainier, OR, 9 OctUSAThird Place
1772022CyclingRachel GeiterCross Crusade, Cyclocross, Heron Lakes, Category 1/2 Women, Portland, OR, 16 OctUSAFirst Place
1782022CyclingSophie RussenbergerCross Crusade, Cyclocross, Heron Lakes, Category 1/2 Women, Portland, OR, 16 OctUSASecond Place
1792022CyclingAllison HalpinCross Crusade, Cyclocross, Heron Lakes, Category 1/2 Women, Portland, OR, 16 OctUSAThird Place
1802022CyclingHannah ArensmanKings CX, Cyclocross, Day 1, Women Open Pro, Mason, OH, 22 OctUSAThird Place
1812022CyclingEmily WernerKings CX, Cyclocross, Day 2, Women Open Pro, Mason, OH, 23 OctUSAThird Place
1822022CyclingChristina HosenfeldPan American Cyclocross Championships, Women 40-44, Falmouth, MA, 4 NovUSAFirst Place
1832022CyclingErin GordonPan American Cyclocross Championships, Women 40-44, Falmouth, MA, 4 NovUSASecond Place
1842022CyclingDana PreyPan American Cyclocross Championships, Women 40-44, Falmouth, MA, 4 NovUSAThird Place
1852022CyclingPaula GilecheverriaCross Crusade, Barton Park, Category 1/2 Women, Boring, OR, 20 NovUSAFirst Place
1862022CyclingHannah AllenCross Crusade, Barton Park, Category 1/2 Women, Boring, OR, 20 NovUSASecond Place
1872022CyclingRachel SerlsevCross Crusade, Barton Park, Category 1/2 Women, Boring, OR, 20 NovUSAThird Place
1882022CyclingHeidi WoodCXR #6 SeaTac, Cyclocross, Category 1/2 Women, SeaTac, WA, 27 NovUSAFirst Place
1892022CyclingBrenna Wrye-SimpsonCXR #6 SeaTac, Cyclocross, Category 1/2 Women, SeaTac, WA, 27 NovUSASecond Place
1902022CyclingRebecca BookCXR #6 SeaTac, Cyclocross, Category 1/2 Women, SeaTac, WA, 27 NovUSAThird Place
1912022CyclingErin FeldhausenUSA Cycling Cyclocross National Championships, Day 3, Women Master 40-44 Category 1/2/3, Hartford, CF, 8 DecUSAFirst Place
1922022CyclingHolly LavesserUSA Cycling Cyclocross National Championships, Day 3, Women Master 40-44 Category 1/2/3, Hartford, CF, 8 DecUSASecond Place
1932022CyclingAnja MeichsnerUSA Cycling Cyclocross National Championships, Day 3, Women Master 40-44 Category 1/2/3, Hartford, CF, 8 DecUSAThird Place
1942022CyclingKaty BrownAuburn Flyers Cycling Weekend, Women Pro 1-3, Auburn, AL, 26 FebUSAFirst Place
1952022CyclingSophie ZentsAuburn Flyers Cycling Weekend, Women Pro 1-3, Auburn, AL, 26 FebUSASecond Place
1962022CyclingRuth AllenBirmingham Hammerfest, Women's Category 3-4-5, Birmingham, AL, 12 MarchUSAFirst Place
1972022CyclingSophie ZentsBirmingham Hammerfest, Women's Category 3-4-5, Birmingham, AL, 12 MarchUSASecond Place
1982022CyclingJohanna GrefBirmingham Hammerfest, Women's Category 3-4-5, Birmingham, AL, 12 MarchUSAThird Place
1992022CyclingRuth AllenSunny King Criterium, Cycling Race, Women Senior Cat 3-45, Anniston, AL, 9 AprilUSAFirst Place
2002022CyclingSophie ZentsSunny King Criterium, Cycling Race, Women Senior Cat 3-45, Anniston, AL, 9 AprilUSASecond Place
2012022CyclingDagny PalmerSunny King Criterium, Cycling Race, Women Senior Cat 3-45, Anniston, AL, 9 AprilUSAThird Place
2022022CyclingCarlie CooperBrooks Road Race, GA State Championship Road Race, Women Pro 1-2, Brooks, GA, 21 MayUSAFirst Place
2032022CyclingRenate WaltonUCI Masters World Championships, Cycling, TT Women Masters 70-74, Carson, CA 24 Sept-1 OctCanadaFirst Place
2042022CyclingLouise HoseUCI Masters World Championships, Cycling, TT Women Masters 70-74, Carson, CA 24 Sept-1 OctUSASecond Place
2052022CyclingAriel LevinUCI Masters World Championships, Cycling, TT Women Masters 70-74, Carson, CA 24 Sept-1 OctUSAThird Place
2062022CyclingSharazan MartinezActiva Mexico DMX Cycling Series Fecha 1/Pro 1, Womens, Mexico, 23 AprilMexicoFirst Place[1]
2072022CyclingGrecia ReynosoActiva Mexico DMX Cycling Series Fecha 1/Pro 1, Womens, Mexico, 23 AprilMexicoSecond Place[1]
2082022CyclingXimena CalzadaActiva Mexico DMX Cycling Series Fecha 1/Pro 1, Womens, Mexico, 23 AprilMexicoThird Place[1]
2092022DartsWendy HarperWorld Darts Federation, Shot New Zealand Open Women, July, New ZealandNew ZealandFirst Place
2102022DartsShar Maru-HabibWorld Darts Federation, Shot New Zealand Open Women, July, New ZealandNew ZealandSecond Place (Semi-Finalist)
2112022DartsNicole RegnaudWorld Darts Federation, Shot New Zealand Open Women, July, New ZealandNew ZealandThird Place (Semi-Finalist)
2122022DartsWendy HarperNew Zealand Open Masters Darts Tournament, Women, Montueka, NZ, 24 JulyNew ZealandGold Medal
2132022Disc GolfKimberly GiannolaMaverick DG: Centennial Chain Crash IV, Lawrence, KS, USA FPO Women's OpenUSAFirst Place[1]
2142022Disc GolfOhn ScogginsDiscraft Great Lakes Open, Disc Golf, Women's Division, 29-31 July, Milford, MichiganUSAFirst Place (tied)
2152022Disc GolfEmily BeachDiscraft Great Lakes Open, Disc Golf, Women's Division, 29-31 July, Milford, MichiganUSAFirst Place (tied)
2162022Disc GolfPaige PierceDiscraft Great Lakes Open, Disc Golf, Women's Division, 29-31 July, Milford, MichiganUSASecond Place (tied)
2172022Disc GolfValerie MandujanoDiscraft Great Lakes Open, Disc Golf, Women's Division, 29-31 July, Milford, MichiganUSASecond Place (tied)
2182022Disc GolfKristin TattarDisc Golf Pro Tour, MVP Open at Maple Hill, 22-25 September, Leicester, MassachusettsEstoniaFirst Place
2192022Disc GolfPaige PierceDisc Golf Pro Tour, MVP Open at Maple Hill, 22-25 September, Leicester, MassachusettsUSASecond Place
2202022Disc GolfHolyn HandleyDisc Golf Pro Tour, MVP Open at Maple Hill, 22-25 September, Leicester, MassachusettsUSAThird Place (tied)
2212022Disc GolfDeann CareyDisc Golf Pro Tour, MVP Open at Maple Hill, 22-25 September, Leicester, MassachusettsUSAThird Place (tied)
2222022Disc GolfDes ReadingProfessional Disc Golf World Championships, Women's 50+ Division, Peoria, Illinois, 12-16 JulyUSAFirst Place
2232022Disc GolfTamara CoburnProfessional Disc Golf World Championships, Women's 50+ Division, Peoria, Illinois, 12-16 JulyUSASecond Place
2242022Disc GolfKatelyn Belty3rd Annual Emporia Ladies Open, FPO Open WomenUSAFirst Place (tied)[1]
2252022Disc Golf3rd Annual Emporia Ladies Open, FPO Open WomenUSAFirst Place (tied)[1]
2262022Disc Golf3rd Annual Emporia Ladies Open, FPO Open WomenUSASecond Place[1]
2272022Disc Golf3rd Annual Emporia Ladies Open, FPO Open WomenUSAThird Place
2282022Disc GolfOhn Scoggins and Emily BeachDiscraft's Great Lakes Open, Disc Golf, Women's Division, Milford, Michigan, 29-31 JulyUSAFirst Place (Tied)
2292022Disc GolfPaige Pierce and Valerie MandujanoDiscraft's Great Lakes Open, Disc Golf, Women's Division, Milford, Michigan, 29-31 JulyUSASecond Place (Tied)
2302022Disc GolfKristin TattarMVP Open at Maple Hill, Disc Golf, Women's Division, Leicester, Massachusetts, 22-25 SeptemberEstoniaFirst Place
2312022Disc GolfPaige PierceMVP Open at Maple Hill, Disc Golf, Women's Division, Leicester, Massachusetts, 22-25 SeptemberUSASecond Place
2322022Disc GolfHolyn Handley and Deann CareyMVP Open at Maple Hill, Disc Golf, Women's Division, Leicester, Massachusetts, 22-25 SeptemberUSAThird Place (Tied)
2332022Disc GolfKimberly Giannola11th Annual Iowa Masters Championships by Vicious Circle Disc Golf, FP 40 Pro Masters Women 40+, Newton, Iowa, 5 June 2022USAFirst Place
2342022Disc GolfKerri French11th Annual Iowa Masters Championships by Vicious Circle Disc Golf, FP 40 Pro Masters Women 40+, Newton, Iowa, 5 June 2022USASecond Place
2352022Disc GolfKatelyn Belty39th Annual Kansas City Wide Open, FPO Open WomenUSAFirst Place[1]
2362022Disc GolfAli Smith39th Annual Kansas City Wide Open, FPO Open WomenUSASecond Place[1]
2372022Disc GolfKaylee Kincaid39th Annual Kansas City Wide Open, FPO Open WomenUSAThird Place[1]
2382022Disc GolfKimberly Giannola 2022 Frostbreaker SMPUSAFirst Place[1]
2392022Disc GolfLorena Dostal, USA2022 PDGA Professional Masters Disc Golf World Championships, FP50 · Pro Masters Women 50+USASecond Place[1]
2402022Disc GolfTamara CoburnWGE Revenge on Reds, FP50 Pro Masters Women 50+, Leicester, MA, 7 AugustUSAFirst Place[1]
2412022Disc GolfKimberly GiannolaMaverick DG: Centennial Chain Crash 2022 pres by GRIPeq, FPO Open Women, Lawrence, KS, 26 NovemberUSAFirst Place[1]
2422022Disc GolfKimberly Giannola2022 Handeye Classic, FPO Open Women, Emporia, KS, 15 OctoberUSAFirst Place[1]
2432022Disc GolfDes Reading2022 PDGA Masters Disc Golf World Championships, FP50 Pro Masters Women 50+, Peoria, IL, 12-16 JulyUSAFirst Place[1]
2442022Disc GolfTamara Coburn2022 PDGA Masters Disc Golf World Championships, FP50 Pro Masters Women 50+, Peoria, IL, 12-16 JulyUSASecond Place[1]
2452022Disc GolfMillicent CowgillMissouri Eagle & Elephant & Castle Fine Arms 12th Annual Jared Hilton Memorial - Driven by Innova, FPO Open Women, Lebanon, MO, 11 JuneUSAFirst Place[1]
2462022Disc GolfBrandy MonnahanMissouri Eagle & Elephant & Castle Fine Arms 12th Annual Jared Hilton Memorial - Driven by Innova, FPO Open Women, Lebanon, MO, 11 JuneUSASecond Place[1]
2472022Disc GolfFresa JacobsMissouri Eagle & Elephant & Castle Fine Arms 12th Annual Jared Hilton Memorial - Driven by Innova, FPO Open Women, Lebanon, MO, 11 JuneUSAThird Place[1]
2482022Disc GolfKimerly Giannola11th Annual Iowa Masters Championships by Vicious Circle Disc Golf, FP40 Pro Masters Momen 40+, Newton, IA, 5 JuneUSAFirst Place[1]
2492022Disc GolfKerri French11th Annual Iowa Masters Championships by Vicious Circle Disc Golf, FP40 Pro Masters Momen 40+, Newton, IA, 5 JuneUSASecond Place[1]
2502022Disc GolfShelbi DuttonOff the Chain, FPO Open Women, Des Moines, IA, 4 JuneUSAFirst Place[1]
2512022Disc GolfKimberly GiannolaOff the Chain, FPO Open Women, Des Moines, IA, 4 JuneUSASecond Place[1]
2522022Disc GolfKimberly Giannola Maverick DG: McLouth Disc Golf Tournament sponsored by Innova, USAFirst Place[1]
2532022Disc GolfDeann Carey 11th Annual Chain Hawk Open Presented by Dynamic Discs, FPO Open Women, Gainesville, FL, 2-4 DecemberUSAFirst Place[1]
2542022Disc GolfEllen Widboom11th Annual Chain Hawk Open Presented by Dynamic Discs, FPO Open Women, Gainesville, FL, 2-4 DecemberUSASecond Place[1]
2552022Disc GolfMorgan Lynds11th Annual Chain Hawk Open Presented by Dynamic Discs, FPO Open Women, Gainesville, FL, 2-4 DecemberUSAThird Place[1]
2562022Disc GolfLeah TsinajinnieOTB ROAD SHOW - Monday Flex @ Perkerson Park, FPO Open Women, Atlanta, GA, 18 AprilUSASecond Place[1]
2572022Disc GolfMadison Walker19th Annual Fairhope Jubilee - Event 2, FPO Open Women, Fairhope, AL, 9 JanuaryUSASecond Place[1]
2582022Disc GolfEmelia Marshall19th Annual Fairhope Jubilee - Event 2, FPO Open Women, Fairhope, AL, 9 JanuaryUSAThird Place[1]
2592022eSportsGeorgia PeplowCommonwealth eSports Championships, eFootball Womens, Birmingham, England, 7 AugustWalesGold Medal[1]
2602022eSportsAlia HarveyCommonwealth eSports Championships, eFootball Womens, Birmingham, England, 7 AugustEnglandSilver Medal[1]
2612022Mountain BikingEliana HulsebochPhoenix Enduro Mountain Bike, Open Women's Division, Christchurch, New Zealand, 29 OctoberNew ZealandFirst Place
2622022Mountain BikingJenna HastingsPhoenix Enduro Mountain Bike, Open Women's Division, Christchurch, New Zealand, 29 OctoberNew ZealandSecond Place
2632022Mountain BikingG. SwiftPhoenix Enduro Mountain Bike, Open Women's Division, Christchurch, New Zealand, 29 OctoberNew ZealandThird Place
2642022Pool (English)Rachel TuckerIPA Ladies Tour Tournament Grand FinalUKFirst Place[1]
2652022PowerliftingAileen BishopWestern Canadian Powerlifting and Bench Press Championships, Women Classic 185+ Open, Calgary, Alberta, Canada, 23 SeptemberCanadaFirst Place[1]
2662022PowerliftingRamanjot GhumanWestern Canadian Powerlifting and Bench Press Championships, Women Classic 185+ Open, Calgary, Alberta, Canada, 23 SeptemberCanadaSecond Place[1]
2672022PowerliftingLinda KhounkongWestern Canadian Powerlifting and Bench Press Championships, Women Classic 185+ Open, Calgary, Alberta, Canada, 23 SeptemberCanadaThird Place[1]
2682022PowerliftingSousanh ChantalangsyAPU Provincial Powerlifting and Bench Press Championships, Women Classic 185+ Open, Slave Lake, Alberta, Canada, 8 JulyCanadaFirst Place
2692022PowerliftingMaura HowdenAPU Provincial Powerlifting and Bench Press Championships, Women Classic 185+ Open, Slave Lake, Alberta, Canada, 8 JulyCanadaSecond Place
2702022PowerliftingEmma SchemppAPU Provincial Powerlifting and Bench Press Championships, Women Classic 185+ Open, Slave Lake, Alberta, Canada, 8 JulyCanadaThird Place
2712022PowerliftingAngelina Van RyswykPowerSurge XI Powerlifting, Women Classic 185+ Open, Edmonton, Alberta, Canada, 3 AprilCanadaFirst Place
2722022PowerliftingZoe GoodPowerSurge XI Powerlifting, Women Classic 185+ Open, Edmonton, Alberta, Canada, 3 AprilCanadaSecond Place
2732022PowerliftingCeleste VonidlerPowerSurge XI Powerlifting, Women Classic 185+ Open, Edmonton, Alberta, Canada, 3 AprilCanadaThird Place
2742022RowingSusan KempWorld Indoor Rowing Championships, W 70 2000 m, Hamburg, Germany, 25-26 FebruaryAustraliaSecond Place
2752022SkateboardingSarah HengYarra Ranges Downhill Festival, Women's Skateboard, Mt. DonnaBuang, Victoria, Australia, 18-19 MarchAustraliaFirst Place
2762022SkateboardingJasmine NgaparuYarra Ranges Downhill Festival, Women's Skateboard, Mt. DonnaBuang, Victoria, Australia, 18-19 MarchAustraliaSecond Place
2772022SkateboardingShiloh CatoriThe Boardr Open at New York City, Presented by DC, Women's Final, 25 JuneUSAFirst Place
2782022SkateboardingJordan PascaleThe Boardr Open at New York City, Presented by DC, Women's Final, 25 JuneUSASecond Place
2792022SkateboardingChrissy BrownThe Boardr Open at New York City, Presented by DC, Women's Final, 25 JuneUSAThird Place
2802022SkateboardingUnknownSlurpee Canada Skateboard Open, Digital (Instagram) Contest, Women's Park, Best Trick Swatch to the Moon AwardUnknownBest Trick, Swatch to the Moon Award
2812022Snooker and BilliardsJasmine BolsoverEnglish Partnership for Snooker and Billiards, 2021/2022, Women's Tour, Event Five, 29 JanuaryEnglandFirst Place[1], [2]
2822022Snooker and BilliardsChrissy AllwoodEnglish Partnership for Snooker and Billiards, 2021/2022, Women's Tour, Event Five, 29 JanuaryEnglandSecond Place (Semi-Finalist)
2832022Snooker and BilliardsChloe WhiteEnglish Partnership for Snooker and Billiards, 2021/2022, Women's Tour, Event Five, 29 JanuaryEnglandThird Place (Semi-Finalist)
2842022Snooker and BilliardsAnna LynchWorld Billiards, 2022 Women's European Open, Leeds, England, 28 MayAustraliaFirst Place
2852022Snooker and BilliardsAnnette NewmanWorld Billiards, 2022 Women's European Open, Leeds, England, 28 MayIrelandSecond Place (Semi-Finalist)
2862022Snooker and BilliardsRochy WoodsWorld Billiards, 2022 Women's European Open, Leeds, England, 28 MayEnglandThird Place (Semi-Finalist)
2872022Snooker and BilliardsSnenthra BabuWorld Billiards, Women's 2022 World Championship, Newbridge, Ireland, 20 AugustIndiaFirst Place
2882022Snooker and BilliardsMargaret O'DriscollWorld Billiards, Women's 2022 World Championship, Newbridge, Ireland, 20 AugustIrelandSecond Place (Semi-Finalist)
2892022Snooker and BilliardsStephanie FoleyWorld Billiards, Women's 2022 World Championship, Newbridge, Ireland, 20 AugustIrelandThird Place (Semi-Finalist)
2902022SurfingEmily GibbsWest Coast Suspensions Longboard & Logger State Championships, Open Women's Logger, Avalon Bay, Mandurah, Australia, 15 MayAustraliaFirst Place[1]
2912022SurfingGeorgia YoungWest Coast Suspensions Longboard & Logger State Championships, Open Women's Logger, Avalon Bay, Mandurah, Australia, 15 MayAustraliaSecond Place[1]
2922022SurfingShae SheridanWest Coast Suspensions Longboard & Logger State Championships, Open Women's Logger, Avalon Bay, Mandurah, Australia, 15 MayAustraliaThird Place
2932022SurfingGeorgia YoungWest Coast Suspensions Longboard & Logger State Championships, Women's Open, Avalon Bay, Mandurah, Australia, 15 MayAustraliaFirst Place[1]
2942022SurfingSamantha VanderfordWest Coast Suspensions Longboard & Logger State Championships, Women's Open, Avalon Bay, Mandurah, Australia, 15 MayAustraliaSecond Place[1]
2952022SwimmingFelicia PasadynHarvard Women versus UPenn, NCAA Women's Collegiate Swimming event, Women 200 Yard Freestyle, 22 January, Blodgett Pool, Boston, MAUSAFirst Place
2962022SwimmingSamantha SheltonHarvard Women versus UPenn, NCAA Women's Collegiate Swimming event, Women 200 Yard Freestyle, 22 January, Blodgett Pool, Boston, MAUSASecond Place
2972022SwimmingErin CavanaghHarvard Women versus UPenn, NCAA Women's Collegiate Swimming event, Women 200 Yard Freestyle, 22 January, Blodgett Pool, Boston, MAUSAThird Place
2982022SwimmingSamantha SheltonHarvard Women versus UPenn, NCAA Women's Collegiate Swimming event, Women 100 Yard Freestyle, 22 January, Blodgett Pool, Boston, MAUSAFirst Place
2992022SwimmingMolly HamlinHarvard Women versus UPenn, NCAA Women's Collegiate Swimming event, Women 100 Yard Freestyle, 22 January, Blodgett Pool, Boston, MAUSASecond Place
3002022SwimmingMargot KaczorowskiHarvard Women versus UPenn, NCAA Women's Collegiate Swimming event, Women 100 Yard Freestyle, 22 January, Blodgett Pool, Boston, MAUSAThird Place
3012022SwimmingCatherine BurokerWomen's Ivy League Swimming and Diving Championships, Women's 500 Yard Freestyle, Blodgett Pool, Harvard University, Boston, MA, 16-19 FebruaryUSAFirst Place
3022022SwimmingEllie MarquardtWomen's Ivy League Swimming and Diving Championships, Women's 500 Yard Freestyle, Blodgett Pool, Harvard University, Boston, MA, 16-19 FebruaryUSASecond Place
3032022SwimmingAnna KalandadzeWomen's Ivy League Swimming and Diving Championships, Women's 500 Yard Freestyle, Blodgett Pool, Harvard University, Boston, MA, 16-19 FebruaryUSAThird Place
3042022SwimmingSamantha SheltonWomen's Ivy League Swimming and Diving Championships, Women's 200 Yard Freestyle, Blodgett Pool, Harvard University, Boston, MA, 16-19 FebruaryUSAFirst Place
3052022SwimmingMolly HamlinWomen's Ivy League Swimming and Diving Championships, Women's 200 Yard Freestyle, Blodgett Pool, Harvard University, Boston, MA, 16-19 FebruaryUSASecond Place
3062022SwimmingAshley PostWomen's Ivy League Swimming and Diving Championships, Women's 200 Yard Freestyle, Blodgett Pool, Harvard University, Boston, MA, 16-19 FebruaryUSAThird Place
3072022SwimmingIszac HenigWomen's Ivy League Swimming and Diving Championships, Women's 100 Yard Freestyle, Blodgett Pool, Harvard University, Boston, MA, 16-19 FebruaryUSAFirst Place
3082022SwimmingNikki VenemaWomen's Ivy League Swimming and Diving Championships, Women's 100 Yard Freestyle, Blodgett Pool, Harvard University, Boston, MA, 16-19 FebruaryUSASecond Place
3092022SwimmingMolly HamlinWomen's Ivy League Swimming and Diving Championships, Women's 100 Yard Freestyle, Blodgett Pool, Harvard University, Boston, MA, 16-19 FebruaryUSAThird Place
3102022SwimmingEmma WeyantNCAA Championships, Women's Swimming, 500 meter freestyle, McAuley Aquatic Center, Atlanta, GeorgiaUSAFirst Place
3112022SwimmingErica SullivanNCAA Championships, Women's Swimming, 500 meter freestyle, McAuley Aquatic Center, Atlanta, GeorgiaUSASecond Place
3122022SwimmingBrooke FordeNCAA Championships, Women's Swimming, 500 meter freestyle, McAuley Aquatic Center, Atlanta, GeorgiaUSAThird Place
3132022SwimmingReka GyorgyNCAA Championships, Women's Swimming, 500 meter freestyle, McAuley Aquatic Center, Atlanta, GeorgiaUSAWould have been included in the 500 meter finals[1]
3142022Track and FieldHeather PadyOntario Masters Indoor Championships, Toronto Track and Field Center, Women's 45-49, 3000 Run Masters, Toronto, Canada, 19 FebruaryCanadaFirst Place
3152022Track and FieldHeather PadyOntario Masters Athletics Championships, Toronto Track and Field Center, Women's 45-49 1500 meters Masters, Toronto, Canada, 6-7 AugustCanadaFirst Place
3162022Track and FieldPaula JonesCanadian Record Holder, Women's 45-49 Indoor 5000 meter Masters level RunCanadaNational Record Holder
3172022Track and FieldJessica ShawAthletics Ontario, Winter Mini Meet #5, Toronto Track and Field Center, Women's 20+ 1500 meters Open, Toronto, Canada, 20 MarchCanadaFirst Place
3182022Track and FieldRobecca WheelerAthletics Ontario, Winter Mini Meet #5, Toronto Track and Field Center, Women's 20+ 1500 meters Open, Toronto, Canada, 20 MarchCanadaSecond Place
3192022Track and FieldMakie OhlerAthletics Ontario, Winter Mini Meet #5, Toronto Track and Field Center, Women's 20+ 1500 meters Open, Toronto, Canada, 20 MarchCanadaThird Place
3202022Track and FieldSandra GugaOntario U20+ Open Championships, Women's 5000 meter Run Open, Toronto Track and Field Center, Toronto, Canada, 10-12 JuneCanadaThird Place
3212022Track and FieldMaria SandorOntario U18+ Open Championships, Toronto Track and Field Center, Women's 1500 meter Open, Toronto, Canada, 5-6 MarchCanadaThird Place
3222022Track and FieldSkype StaporPhoenix Spring Meet, Toronto Track and Field Center, Women's 1500 meter Open, Toronto, Canada, 15 MayCanadaFirst Place
3232022Track and FieldEliana Marcela ZunigaCampionati italiani master FIDAL indoor, Women's F45 60 meters, Ancona, Italy, 10 FebruaryItalyThird Place[1]
3242022Track and FieldSilke BreckenfelderCampionati italiani master FIDAL indoor, Women's F45 200 meters, Ancona, Italy, 10 FebruaryItalyFirst Place/National Title[1]
3252022Track and FieldEliana Marcela ZunigaCampionati italiani master FIDAL indoor, Women's F45 200 meters, Ancona, Italy, 10 FebruaryItalySecond Place[1]
3262022Track and FieldMarta ManfrinCampionati italiani master FIDAL indoor, Women's F45 200 meters, Ancona, Italy, 10 FebruaryItalyThird Place[1]
3272022Track and FieldMarta ManfrinCampionati master indoor interregionale, Women's F45 200 meters, Padova, Italy, 5 MarchItalyFirst Place[1]
3282022Track and FieldEmanuela Di PadovaCampionati master indoor interregionale, Women's F45 200 meters, Padova, Italy, 5 MarchItalySecond Place[1]
3292022Track and FieldGrace Tong Ling ShumCampionati master indoor interregionale, Women's F45 200 meters, Padova, Italy, 5 MarchItalyThird Place[1]
3302022Track and FieldGiorgia FascettaCampionati italiani paralimpici FISPES indoor, Womens T13 60 meters, Ancona, Italy, 12 MarchItalyFirst Place/National Title[1]
3312022Track and FieldMargherita PaciollaCampionati italiani paralimpici FISPES indoor, Womens T13 60 meters, Ancona, Italy, 12 MarchItalySecond Place[1]
3322022Track and FieldMaria Montano QuinonezCampionati italiani master FIDAL outdoor, Womens F45 200 meters, Grosseto, Italy, 10 JuneItalyFirst Place/National Title[1]
3332022Track and FieldMarta ManfrinCampionati italiani master FIDAL outdoor, Womens F45 200 meters, Grosseto, Italy, 10 JuneItalySecond Place[1]
3342022Track and FieldSilke BreckenfelderCampionati italiani master FIDAL outdoor, Womens F45 200 meters, Grosseto, Italy, 10 JuneItalyThird Place[1]
3352022Track and FieldCaterina Benincasa19° Memorial Giacomo ed Eva Carbonchi, Women's 200 meters, Sasso Marconi, Italy, 14 JuneItalyThird Place[1]
3362022Track and FieldCaterina ManeraMeeting Assoluto Meeting regionale su pista E-R, Womens 200 meters, Parma, Italy, 5 JulyItalyThird Place[1]
3372022Track and FieldAgnese SportonoCampionati italiani paralimpici FISPES outdoor, Womens T13-20 100 meteres, Padova, Italy, 9 JulyItalyFirst Place[1]
3382022Track and FieldAurora FiorinCampionati italiani paralimpici FISPES outdoor, Womens T13-20 100 meteres, Padova, Italy, 9 JulyItalySecond Place[1]
3392022Track and FieldRivana TeddeCampionati italiani paralimpici FISPES outdoor, Womens T13-20 100 meteres, Padova, Italy, 9 JulyItalyThird Place[1]
3402022Track and FieldAmbra SabatiniCampionati italiani paralimpici FISPES outdoor, Womens T13-20-63-64 200 meters, Padova, Italy, 9 JulyItalyFirst Place[1]
3412022Track and FieldAgnese SportonoCampionati italiani paralimpici FISPES outdoor, Womens T13-20-63-64 200 meters, Padova, Italy, 9 JulyItalySecond Place[1]
3422022Track and FieldMarta BidoiaCampionati italiani paralimpici FISPES outdoor, Womens T13-20-63-64 200 meters, Padova, Italy, 9 JulyItalyThird Place[1]
3432022Track and FieldMarta BidoiaCampionati italiani paralimpici FISPES outdoor, Womens T13-13-20-35 400 meters, Padova, Italy, 9 JulyItalyFirst Place[1]
3442022Track and FieldGiorgia FascettaCampionati italiani paralimpici FISPES outdoor, Womens T13-13-20-35 400 meters, Padova, Italy, 9 JulyItalySecond Place[1]
3452022Track and FieldAlice PeltzCampionati italiani paralimpici FISPES outdoor, Womens T13-13-20-35 400 meters, Padova, Italy, 9 JulyItalyThird Place[1]
3462022Track and FieldAntonella IngaCampionati Italiani paralimpici FISPES di società, Womens T12-13 100 meters, Brescia, Italy, 1 OctoberItalyFirst Place[1]
3472022Track and FieldCamilla PezzottaCampionati Italiani paralimpici FISPES di società, Womens T12-13 100 meters, Brescia, Italy, 1 OctoberItalySecond Place[1]
3482022Track and FieldBenedetta BelottiCampionati Italiani paralimpici FISPES di società, Womens T12-13 100 meters, Brescia, Italy, 1 OctoberItalyThird Place[1]
3492022Track and FieldAnna ZognoCampionati Italiani paralimpici FISPES di società, Womens T12-13 200 meters, Brescia, Italy, 1 OctoberItalyFirst Place[1]
3502022Track and FieldSara CocciuCampionati Italiani paralimpici FISPES di società, Womens T12-13 200 meters, Brescia, Italy, 1 OctoberItalySecond Place[1]
3512022Track and FieldChiara VerzollaCampionati Italiani paralimpici FISPES di società, Womens T12-13 200 meters, Brescia, Italy, 1 OctoberItalyThird Place[1]
3522022Track and FieldMargherita PaciollaCampionati Italiani paralimpici FISPES di società, Womens T12-13 400 meters, Brescia, Italy, 1 OctoberItalyFirst Place[1]
3532022Track and FieldElisabetta StefaniniItalian Outdoor Paralympic Record, Womens T12/13, 100 meters, record set at Imola, Italy, on 19 June 2010, 12:79ItalyWould have kept her record[1]
3542022Track and FieldElisabetta StefaniniItalian Outdoor Paralympic Record, Womens T12/13, 200 meters, record set at Assago, Italy, on 22 May 2011, 26:52ItalyWould have kept her record[1]
3552022Track and FieldElisabetta StefaniniItalian Outdoor Paralympic Record, Womens T12/13, 400 meters, record set at Torino, Italy, on 12 May 2012, 1:01:47ItalyWould have kept her record[1]
3562022Track and FieldElisabetta StefaniniItalian Indoor Paralympic Record, Womens T12/13, 60 meters, record set at Ancona, Italy, on 17 March 2012, 8:31ItalyWould have kept her record[1]
3572022Track and FieldElisabetta StefaniniItalian Indoor Paralympic Record, Womens T12/13, 200 meters, record set at Ancona, Italy, on 18 March 2012, 26:87ItalyWould have kept her record[1]
3582022Track and FieldChloe Conlon59th Equinox Marathon, Fairbanks, AK, 22 SeptemberUSAThird Place[1], [2], [3], [4]
3592022Track and FieldAnita LiefeCapitol Fun Run (10 lap race around the capitol of Kansas) Topeka, Kansas, 12 DecemberUSAFirst Place[1]
3602021ArcheryTania EdwardsWomen's Olympic Archery Team; American Continental Qualification Tournament, Monterrey, Nuevo Leon, Mexico, 26-27 MarchCanadaWould have made the American Continental Women's Archery Olympic Team for the Tokyo 2021 Olympics
3612021Cross CountryGillian McCabeWomen's Masters 8K, Athletics Canada Cross Country Nationals, Wesley Clover Parks, Nepean, Ontario, Canada, 27 NovemberCanadaThird Place
3622021CyclingKatie IsermannUSA Road Cycling: Muskego Park Circuit Race, 8 May; Women Elite CategoryUSAFirst Place
3632021CyclingLeigh Ann FieldsUSA Road Cycling: Janesville Town Square Gran Prix Day 1(Tour of America's Dairyland), 17 June, Women Cat 2/3USAFirst Place
3642021CyclingCatherine GuentertUSA Road Cycling: Giro D'Grafton (Tour of America's Dairyland), 19 June, Women Cat 2/3USAFirst Place
3652021CyclingMallory MacrostieUSA Road Cycling: Manitowoc Maritime Bay Classic (Tour of America's Dairyland), Day 2, 22 June, Women Cat 2/3USAFirst Place
3662021CyclingMarsha WilliamsMusic City Crits, Women's Cycling, Women Category 3, Nashville, TN, 4 AugustUSAFirst Place
3672021CyclingSkye BeattyMusic City Crits, Women's Cycling, Women Category 3, Nashville, TN, 4 AugustUSASecond Place
3682021CyclingMarsha WilliamsMusic City Crits, Women's Cycling, Women Category 3, Nashville, TN, 8 SeptemberUSASecond Place
3692021CyclingFaith PowellMusic City Crits, Women's Cycling, Women Category 3, Nashville, TN, 8 SeptemberUSAThird Place
3702021CyclingMarsha WilliamsMusic City Crits, Women's Cycling, Women Category 3, Nashville, TN, 1 SeptemberUSAFirst Place
3712021CyclingPaige VinsonMusic City Crits, Women's Cycling, Women Category 3, Nashville, TN, 1 SeptemberUSASecond Place
3722021CyclingAllison ZmudaxXx Racing Relay, CX, Women's Open, Chicago, IL, 29 AugUSAFirst Place
3732021CyclingCourtney TannerxXx Racing Relay, CX, Women's Open, Chicago, IL, 29 AugUSASecond Place
3742021CyclingLauren WiscombxXx Racing Relay, CX, Women's Open, Chicago, IL, 29 AugUSAThird Place
3752021CyclingSydney GuagliardoGeorge Garner Memorial CX Race, Women Cat 1/2, Wheeling, IL, 14 NovUSAFirst Place
3762021CyclingLydia ElbertGeorge Garner Memorial CX Race, Women Cat 1/2, Wheeling, IL, 14 NovUSASecond Place
3772021CyclingKatie IsermannGeorge Garner Memorial CX Race, Women Cat 1/2, Wheeling, IL, 14 NovUSAThird Place
3782021CyclingErin FeldhausenLion Cross p/b LAPT Cycling, Women Cat 1/2 Elite, Waterford, WI, 12 SeptUSASecond Place
3792021CyclingCaitlin NeumanLion Cross p/b LAPT Cycling, Women Cat 1/2 Elite, Waterford, WI, 12 SeptUSAThird Place
3802021CyclingCaitlin NeumanTrek CX Cup, Women Cat 1/2 Elite, Waterloo, WI, 9 OctUSAThird Place
3812021CyclingSophie RussenbergerCorn Cross, Cyclocross, Category 1/2 Women, Boring, OR, 18 SeptUSASecond Place
3822021CyclingHeidi WoodCorn Cross, Cyclocross, Category 1/2 Women, Boring, OR, 18 SeptUSAThird Place
3832021CyclingJanelle BickfordHeiser Farm CX Cyclocross, Category 1/2 Women, Dayton, OR, 2 OctUSAFirst Place
3842021CyclingLibby WhiteHeiser Farm CX Cyclocross, Category 1/2 Women, Dayton, OR, 2 OctUSASecond Place
3852021CyclingHolland LarueHeiser Farm CX Cyclocross, Category 1/2 Women, Dayton, OR, 2 OctUSAThird Place
3862021CyclingAnne Davis UsherBridge City CX, Cyclocross, Day2, Masters Women 40-44, Portland, OR, 10 OctUSAFirst Place
3872021CyclingElise DonovanBridge City CX, Cyclocross, Day2, Masters Women 40-44, Portland, OR, 10 OctUSASecond Place
3882021CyclingAnnick ChalierBridge City CX, Cyclocross, Day2, Masters Women 40-44, Portland, OR, 10 OctUSAThird Place
3892021CyclingHeidi WoodCyclocross Crusade, Heron Lakes, Category 1/2 Women, Portland, OR, 24 OctUSAFirst Place
3902021CyclingMadeline StoverCyclocross Crusade, Heron Lakes, Category 1/2 Women, Portland, OR, 24 OctUSASecond Place
3912021CyclingHolland LarueCyclocross Crusade, Heron Lakes, Category 1/2 Women, Portland, OR, 24 OctUSAThird Place
3922021CyclingAnne UsherCyclocross Crusade, Cascade Locks Day 1, Category 1/2 Women, Cascade Locks, OR, 30 OctUSAFirst Place
3932021CyclingRachel GeiterCyclocross Crusade, Cascade Locks Day 1, Category 1/2 Women, Cascade Locks, OR, 30 OctUSASecond Place
3942021CyclingHeidi WoodCyclocross Crusade, Cascade Locks Day 1, Category 1/2 Women, Cascade Locks, OR, 30 OctUSAThird Place
3952021CyclingBrenna Wrye-SimpsonCyclocross Crusade, Cascade Locks Day 2, Category 1/2 Women, Cascade Locks, OR, 31 OctUSAThird Place
3962021CyclingRachel GeiterCyclocross Crusade, PIR Infield, Category 1/2 Women, 14 NovUSAFirst Place
3972021CyclingHeidi WoodCyclocross Crusade, PIR Infield, Category 1/2 Women, 14 NovUSASecond Place
3982021CyclingHolland LarueCyclocross Crusade, PIR Infield, Category 1/2 Women, 14 NovUSAThird Place
3992021CyclingSophie RussenbergerCyclocross Crusade, Barton Park, Category 1/2 Women, Barton, OR, 21 NovUSAFirst Place
4002021CyclingAllison HalpinCyclocross Crusade, Barton Park, Category 1/2 Women, Barton, OR, 21 NovUSASecond Place
4012021CyclingHeidi WoodCyclocross Crusade, Barton Park, Category 1/2 Women, Barton, OR, 21 NovUSAThird Place
4022021CyclingRhylee WittrockCommerce Stage Race, Road Race Cycling, Women Category 4/5, Commerce, GA, 1 MayUSAFirst Place
4032021CyclingEmily WoolfordCommerce Stage Race, Road Race Cycling, Women Category 4/5, Commerce, GA, 1 MayUSASecond Place
4042021CyclingAjay BakerCommerce Stage Race, Road Race Cycling, Women Category 4/5, Commerce, GA, 1 MayUSAThird Place
4052021CyclingRhylee WittrockCommerce Stage Race, Time Trial Cycling, Women Category 4/5, Commerce, GA, 1 MayUSAFirst Place
4062021CyclingEmily WoolfordCommerce Stage Race, Time Trial Cycling, Women Category 4/5, Commerce, GA, 1 MayUSASecond Place
4072021CyclingDiane SchleicherCommerce Stage Race, Time Trial Cycling, Women Category 4/5, Commerce, GA, 1 MayUSAThird Place
4082021CyclingRhylee WittrockCommerce Stage Race, General Classification Cycling, Women Category 4/5, Commerce, GA, 2 MayUSAFirst Place
4092021CyclingEmily WoolfordCommerce Stage Race, General Classification Cycling, Women Category 4/5, Commerce, GA, 2 MayUSASecond Place
4102021CyclingAjay BakerCommerce Stage Race, General Classification Cycling, Women Category 4/5, Commerce, GA, 2 MayUSAThird Place
4112021CyclingCaleigh RasserTONGA 1 Criterium, Women Category 4/5, Demorest, GA, 11 JuneUSAFirst Place
4122021CyclingWendy JacobsenTONGA 1 Criterium, Women Category 4/5, Demorest, GA, 11 JuneUSASecond Place
4132021CyclingJessica SorensonTONGA 1 Criterium, Women Category 4/5, Demorest, GA, 11 JuneUSAThird Place
4142021CyclingWendy JacobsenTONGA 1 Circuit Race, Women Category 4/5, Demorest, GA, 12 JuneUSAFirst Place
4152021CyclingCaleigh RasserTONGA 1 Circuit Race, Women Category 4/5, Demorest, GA, 12 JuneUSASecond Place
4162021CyclingIwona MartinTONGA 1 Circuit Race, Women Category 4/5, Demorest, GA, 12 JuneUSAThird Place
4172021CyclingCaleigh RasserTONGA 1 Time Trial Race, Women Category 4/5, Demorest, GA, 12 JuneUSAFirst Place
4182021CyclingJennifer LesserTONGA 1 Time Trial Race, Women Category 4/5, Demorest, GA, 12 JuneUSASecond Place
4192021CyclingDiane SchleicherTONGA 1 Time Trial Race, Women Category 4/5, Demorest, GA, 12 JuneUSAThird Place
4202021CyclingJessica SorensonTONGA 1 Circuit Race, Women Category 4/5, Demorest, GA, 12 June (#2)USAFirst Place
4212021CyclingElanor FinlaysonTONGA 1 Circuit Race, Women Category 4/5, Demorest, GA, 12 June (#2)USASecond Place
4222021CyclingDiane SchleicherTONGA 1 Circuit Race, Women Category 4/5, Demorest, GA, 12 June (#2)USAThird Place
4232021CyclingCaleigh RasserTONGA 1 Overall Race, Women Category 4/5, Demorest, GA, 12 JuneUSAFirst Place
4242021CyclingJennifer LesserTONGA 1 Overall Race, Women Category 4/5, Demorest, GA, 12 JuneUSASecond Place
4252021CyclingDiane SchleicherTONGA 1 Overall Race, Women Category 4/5, Demorest, GA, 12 JuneUSAThird Place
4262021CyclingErin SheltonDalton Grand Prix Cycling Road Race, Women Pro 1-3, Dalton, GA, 26 JuneUSAFirst Place
4272021CyclingBeth LofgrenDalton Grand Prix Cycling Road Race, Women Pro 1-3, Dalton, GA, 26 JuneUSASecond Place
4282021CyclingSara FletcherDalton Grand Prix Cycling Road Race, Women Pro 1-3, Dalton, GA, 26 JuneUSAThird Place
4292021CyclingSaskia HoppeDalton Grand Prix Cycling Road Race, Women Pro 1-3, Dalton, GA, 27 JuneUSASecond Place
4302021CyclingKaren RichardsonDalton Grand Prix Cycling Road Race, Women Pro 1-3, Dalton, GA, 27 JuneUSAThird Place
4312021CyclingCarlie CooperAlabama Cycling Classic, Sunny King Criterium, Women Senior Category 3-45, Anniston, AL, 3 JulyUSASecond Place
4322021CyclingMelissa DormanAlabama Cycling Classic, Sunny King Criterium, Women Senior Category 3-45, Anniston, AL, 3 JulyUSAThird Place
4332021CyclingTrish CohenTONGA 2, RR2 Cycle Race, Women Pro 1-3, Demorest, GA, 25 JulyUSAThird Place
4342021CyclingKaren PurtillUSA Cycling Masters Track National Championships, FTT Women Masters 65-69, Breinigsville, PA, 14-19 SeptUSASecond Place
4352021CyclingKaren PurtillUSA Cycling Masters Track National Championships, SPR Women Masters 65-69, Breinigsville, PA, 14-19 SeptUSASecond Place
4362021CyclingKaren PurtillUSA Cycling Masters Track National Championships, TT Women Masters 65-69, Breinigsville, PA, 14-19 SeptUSASecond Place
4372021CyclingTracy LeaUSA Cycling Masters Track National Championships, TT Women Masters 65-69, Breinigsville, PA, 14-19 SeptUSAThird Place
4382021CyclingMatilda ReynoldsBucks County Classic, Pro/1/2/Women, Doylestown, Pennsylvania, 13 SeptemberUSASecond Place
4392021Disc GolfMichelle Green, USA2021 PDGA Professional Masters Disc Golf World Championships, FP50 · Pro Masters Women 50+USAFirst Place[1]
4402021Disc GolfKimberly GiannolaLouLadies Challenge, FPO Open WomenUSAFirst Place[1]
4412021Disc GolfKimberly Giannola3rd Annual Emporia Ladies Open, FPO Open WomenUSAFirst Place, tied
4422021Disc GolfKatelyn Belty3rd Annual Emporia Ladies Open, FPO Open WomenUSAFirst Place, tied
4432021Disc GolfKaylee Kincaid3rd Annual Emporia Ladies Open, FPO Open WomenUSASecond Place
4442021Disc GolfChelsea Harden3rd Annual Emporia Ladies Open, FPO Open WomenUSAThird Place
4452021Disc GolfMichelle GreenPDGA Professional Masters Disc Golf World Championships, Women's FP50+, Johnson City, Tennessee, 3-7 August 2021USAFirst Place
4462021Disc GolfLorena DostalPDGA Professional Masters Disc Golf World Championships, Women's FP50+, Johnson City, Tennessee, 3-7 August 2021USASecond Place
4472021Disc GolfAmy CampbellPDGA Professional Masters Disc Golf World Championships, Women's FP50+, Johnson City, Tennessee, 3-7 August 2021USAThird Place
4482021Disc GolfKimberly GiannolaBride of Big Blue Monster, FPO Open Women, PDGA-sanctioned singles tournamentUSAFirst Place[1]
4492021Disc GolfElla HansenUS Distance Championships in Disc Golf, Women's Division, Championship Village, Rock Hill, South Carolina, 5-9 OctoberUSAFirst Place
4502021Disc GolfKat MertschUS Distance Championships in Disc Golf, Women's Division, Championship Village, Rock Hill, South Carolina, 5-9 OctoberUSASecond Place
4512021Disc GolfKona Star PanisUS Distance Championships in Disc Golf, Women's Division, Championship Village, Rock Hill, South Carolina, 5-9 OctoberUSAThird Place
4522021Disc GolfLindsay Fish35th Annual Halloween Howler, FPO Open Women, Mobile, AL, 23-24 OctoberUSAFirst Place[1]
4532021Disc GolfBetty Howell Kennedy35th Annual Halloween Howler, FPO Open Women, Mobile, AL, 23-24 OctoberUSASecond Place[1]
4542021Disc GolfCarol Strous35th Annual Halloween Howler, FPO Open Women, Mobile, AL, 23-24 OctoberUSAThird Place[1]
4552021Disc GolfDeedee FussnerThe Panhandle Open 5, FPO Open Women, Lebanon, MO, 11 JuneUSAFirst Place[1]
4562021Disc GolfSarah TominackThe Lumberjack Launch Presented by Flight Factory, FPO Open Women, Milton, FL, 9 OctoberUSAFirst Place[1]
4572021Disc GolfDeedee FussnerThe Lumberjack Launch Presented by Flight Factory, FPO Open Women, Milton, FL, 9 OctoberUSASecond Place[1]
4582021Disc GolfLindsay Fish2021 Big Rip Classic Presented by Discraft & Grip-Eq, FPO Open Women, Lumberton, MS, 1-3 OctoberUSAFirst Place[1]
4592021Disc GolfJocelyn Jessop2021 Big Rip Classic Presented by Discraft & Grip-Eq, FPO Open Women, Lumberton, MS, 1-3 OctoberUSASecond Place[1]
4602021Disc GolfEmelia Marshall2021 Big Rip Classic Presented by Discraft & Grip-Eq, FPO Open Women, Lumberton, MS, 1-3 OctoberUSAThird Place[1]
4612021Disc GolfHannah YatesAlabama Women's Disc Golf Championships Presented by Westside Discs, FPO Open Women, Jasper, AL, 21-22 AugustUSAThird Place[1]
4622021Disc GolfKimberly GiannolaLiberty Gold FPO Open WomenUSAFirst Place[1]
4632021Disc GolfEllie BryantWGE - KC Diva Spring Feeva, FPO Open WomenUSAFirst Place[1]
4642021Disc GolfShelby DuttonWGE - KC Diva Spring Feeva, FPO Open WomenUSASecond Place[1]
4652021Disc GolfJaimee CrosbyWGE - KC Diva Spring Feeva, FPO Open WomenUSAThird Place[1]
4662021Disc GolfKimberly GiannolaMaverick DG: Longview Open, FPO Open WomenUSAFirst Place[1]
4672021GolfPerrine DelacourUS National Women's Golf Association Mini-Tour Event; FloridaUSAFirst Place
4682021MarathonChristine MeyerAnchorage Mayor's Marathon, Overall FemaleUSAFirst Place
4692021MMACeline ProvostCombate Global prelims, MMA, Miami, Florida, 11 SeptemberFranceWould have advanced
4702021PowerliftingAileen BishopCPU Alberta Provincials Powerlifting, Women Classic 185+ Open, Edmonton, Alberta, Canada, 5 DecemberCanadaFirst Place
4712021PowerliftingJulianne CraggCPU Alberta Provincials Powerlifting, Women Classic 185+ Open, Edmonton, Alberta, Canada, 5 DecemberCanadaSecond Place
4722021PowerliftingEmma SchemppCPU Alberta Provincials Powerlifting, Women Classic 185+ Open, Edmonton, Alberta, Canada, 5 DecemberCanadaThird Place
4732021PowerliftingTammy DroverCPU Western Canadians Powerlifting, Women Classic 185+ Open, Richmond, British Columbia, Canada, 13 NovemberCanadaSecond Place
4742021PowerliftingBarbara-Ann KubbCPU Western Canadians Powerlifting, Women Classic 185+ Open, Richmond, British Columbia, Canada, 13 NovemberCanadaThird Place
4752021PowerliftingErin CookeCPU Cowdown Showdown Powerlifting, Women Classic 185+ Open, Calgary, Alberta, 18 SeptemberCanadaFirst Place
4762021PowerliftingMandy MateriCPU Cowdown Showdown Powerlifting, Women Classic 185+ Open, Calgary, Alberta, 18 SeptemberCanadaSecond Place
4772021RowingFran FranchiWorld Indoor Rowing Championships, W 65 2000 m, VIRTUAL, 23-27 FebUKFirst Place
4782021RowingMargarethe HipplerWorld Indoor Rowing Championships, W 65 2000 m, VIRTUAL, 23-27 FebGermanySecond Place
4792021SkateboardingTaylor SilvermanRed Bull Cornerstone Skateboard Series, Women's Street, Lincoln, Nebraska, 4 DecemberUSAFirst Place
4802021SkateboardingAlex HerringRed Bull Cornerstone Skateboard Series, Women's Street, Lincoln, Nebraska, 4 DecemberUSASecond Place
4812021SwimmingBridget O'LearyWomen 200 Yard Freestyle, Penn University vs. Cornell University vs. Princeton University Tri-Meet, Sheerr Pool, Philadelphia, PA, 20 NovemberUSAFirst Place
4822021SwimmingAmelia LiuWomen 200 Yard Freestyle, Penn University vs. Cornell University vs. Princeton University Tri-Meet, Sheerr Pool, Philadelphia, PA, 20 NovemberUSASecond Place
4832021SwimmingNathalie ValdmanWomen 200 Yard Freestyle, Penn University vs. Cornell University vs. Princeton University Tri-Meet, Sheerr Pool, Philadelphia, PA, 20 NovemberUSAThird Place
4842021SwimmingAmelia LiuWomen 100 Yard Freestyle, Penn University vs. Cornell University vs. Princeton University Tri-Meet, Sheerr Pool, Philadelphia, PA, 20 NovemberUSAFirst Place
4852021SwimmingMelissa ParkerWomen 100 Yard Freestyle, Penn University vs. Cornell University vs. Princeton University Tri-Meet, Sheerr Pool, Philadelphia, PA, 20 NovemberUSASecond Place
4862021SwimmingPriscilla Wongso and Bridget O'Leary (tied)Women 100 Yard Freestyle, Penn University vs. Cornell University vs. Princeton University Tri-Meet, Sheerr Pool, Philadelphia, PA, 20 NovemberUSAThird Place
4872021SwimmingAnna KalandadzeWomen 500 Yard Freestyle, Penn University vs. Cornell University vs. Princeton University Tri-Meet, Sheerr Pool, Philadelphia, PA, 20 NovemberUSAFirst Place
4882021SwimmingEllie MarquardtWomen 500 Yard Freestyle, Penn University vs. Cornell University vs. Princeton University Tri-Meet, Sheerr Pool, Philadelphia, PA, 20 NovemberUSASecond Place
4892021SwimmingGrace GiddingsWomen 500 Yard Freestyle, Penn University vs. Cornell University vs. Princeton University Tri-Meet, Sheerr Pool, Philadelphia, PA, 20 NovemberUSAThird Place
4902021SwimmingRobyn PoulinWomen's Masters 8K, Athletics Canada Cross Country Nationals, Wesley Clover Parks, Nepean, Ontario, Canada, 27 NovemberCanadaSecond Place
4912021SwimmingAnna KalandadzeWomen's 500 yard freestyle, Zippy Invitational, Ocasek Natatorium, Akron, Ohio, 3 DecemberUSAFirst Place
4922021SwimmingGail WorkmanWomen's 500 yard freestyle, Zippy Invitational, Ocasek Natatorium, Akron, Ohio, 3 DecemberUSASecond Place
4932021SwimmingMarij van der MastWomen's 500 yard freestyle, Zippy Invitational, Ocasek Natatorium, Akron, Ohio, 3 DecemberUSAThird Place
4942021SwimmingToni NaccarellaWomen's 200 yard freestyle, Zippy Invitational, Ocasek Natatorium, Akron, Ohio, 4 DecemberUSAFirst Place
4952021SwimmingKennedy LovellWomen's 200 yard freestyle, Zippy Invitational, Ocasek Natatorium, Akron, Ohio, 4 DecemberUSASecond Place
4962021SwimmingSofia HenellWomen's 200 yard freestyle, Zippy Invitational, Ocasek Natatorium, Akron, Ohio, 4 DecemberUSAThird Place
4972021SwimmingAnna KalandadzeWomen's 1650 yard freestyle, Zippy Invitational, Ocasek Natatorium, Akron, Ohio, 5 DecemberUSAFirst Place
4982021SwimmingGrace GiddingsWomen's 1650 yard freestyle, Zippy Invitational, Ocasek Natatorium, Akron, Ohio, 5 DecemberUSASecond Place
4992021SwimmingGail WorkmanWomen's 1650 yard freestyle, Zippy Invitational, Ocasek Natatorium, Akron, Ohio, 5 DecemberUSAThird Place
5002021Track and FieldGabrielle ThomasTokyo Olympics, Women's 200 meter race, August 3*USASilver Medal
5012021Track and FieldShelly-Ann Fraser-PryceTokyo Olympics, Women's 200 meter race, August 3*JamaicaBronze Medal
5022021Track and FieldSenbere TeferiPrefontaine Classic, Eugene Diamon League Track and Field, Hayward Field, Eugene, Oregon, Women's 5000m, 20-21 August*EthiopiaFirst Place
5032021Track and FieldFantu WorkuPrefontaine Classic, Eugene Diamon League Track and Field, Hayward Field, Eugene, Oregon, Women's 5000m, 20-21 August*EthiopiaSecond Place
5042021Track and FieldLoice ChemnungPrefontaine Classic, Eugene Diamon League Track and Field, Hayward Field, Eugene, Oregon, Women's 5000m, 20-21 August*KenyaThird Place
5052021Track and FieldFavour OfillWorld Junior Under 20 World Championships, Nairobi, Kenya, Women's 200m, 21 August*NigeriaFirst Place
5062021Track and FieldLucia CarrilloWorld Junior Under 20 World Championships, Nairobi, Kenya, Women's 200m, 21 August*SpainSecond Place
5072021Track and FieldBarbora SplechtnovaWorld Junior Under 20 World Championships, Nairobi, Kenya, Women's 200m, 21 August*Czech RepublicThird Place
5082021Track and FieldAnna Maria MencoboniCampionati italiani paralimpici FISPES indoor, Women's 60 meters (T12), Ancona, Italy, 22 JanuaryItalyFirst Place[1]
5092021Track and FieldAnna Maria MencoboniCampionati italiani paralimpici FISPES indoor, Women's 200 meters (T12), Ancona, Italy, 22 JanuaryItalyFirst Place[1]
5102021Track and FieldSara CocciuCampionati italiani paralimpici FISPES indoor, Women's 400 meters (T12), Ancona, Italy, 22 JanuaryItalyFirst Place[1]
5112021Track and FieldMargherita PaciollaWorld Para Athletics Grand Prix, Women's 200 meters, Jesolo, Italy, 16 AprilItalyFirst Place[1]
5122021Track and FieldAlice MetaisWorld Para Athletics Grand Prix, Women's 400 meters, Jesolo, Italy, 16 AprilFranceFirst Place[1]
5132021Track and FieldAlice MauleFISPES Italian Paralympics, Women's 100 meters Concesio, Italy, 4 JulyItalyFirst Place/National Title[1]
5142021Track and FieldAlice MauleFISPES Italian Paralympics, Women's 200 meters Concesio, Italy, 4 JulyItalyFirst Place/National Title[1]
5152021Track and FieldMichela BorschiaCampionati italiani master FIDAL indoor, F45 Women's 200 meters, Ancona, Italy, 18 MarchItalySecond Place[1]
5162021Track and FieldPatrizia CaravillaniCampionati italiani master FIDAL indoor, F45 Women's 200 meters, Ancona, Italy, 18 MarchItalyThird Place[1]
5172021Track and FieldAlessandra TestaCampionati italiani paralimpici FISPES indoor, F45 Women's 400 meters, Ancona, Italy, 22 JanuaryItalySecond Place[1]
5182021Track and FieldVeronica CatapanoCampionati italiani paralimpici FISPES indoor, F45 Women's 400 meters, Ancona, Italy, 22 JanuaryItalyThird Place[1]
5192021Track and FieldGwenaig Le Vourc'hWorld Para Athletics Grand Prix, Women's 400 meters, Jesolo, Italy, 16 AprilFranceSecond Place[1]
5202021Track and FieldNuria Pascual FolgadoWorld Para Athletics European Championships, Women's T13 400 meters, Bydgoszcz, Poland, 1 JuneSpainWould have made it to the finals[1]
5212021Track and FieldMargherita PaciollaWorld Para Athletics Grand Prix, Women's 400 meters, Jesolo, Italy, 16 AprilItalyThird Place[1]
5222021Track and FieldGiorgia FascettaFISPES Italian Paralympics, Women's 100 meters Concesio, Italy, 4 JulyItalySecond Place[1]
5232021Track and FieldGiorgia FascettaFISPES Italian Paralympics, Women's 200 meters Concesio, Italy, 4 JulyItalySecond Place[1]
5242021Track and FieldMargherita PaciollaFISPES Italian Paralympics outdoor, Women's T 13 400 meters, Concesio, Italy, 4 JulyItalyFirst Place/National Title[1]
5252021Track and FieldGiorgia FascettaFISPES Italian Paralympics outdoor, Women's T 13 400 meters, Concesio, Italy, 4 JulyItalySecond Place[1]
5262021Track and FieldGreta Antolini1° Meeting Ama, Women's 400 meteres, Sradio Polisportivo Comunale - Civitanova Marche, Italy, 17 JulyItalySecond Place[1]
5272021Track and FieldMichela Lain Contato1° Meeting Ama, Women's 400 meteres, Sradio Polisportivo Comunale - Civitanova Marche, Italy, 17 JulyItalyThird Place[1]
5282021Track and FieldValentina FaccianiCampionati regionali individuali master, Women's 400 meters, Santarcangelo, Italy, 28 AugustItalySecond Place[1]
5292021Track and FieldMichela BorschiaCampionati italiani master FIDAL outdoor, Womens F45 100 meters, Rieti, Italy, 9 SeptemberItalyFirst Place/National Title[1]
5302021Track and FieldSerena SbarzagliaCampionati regionali individuali master, Women's 400 meters, Santarcangelo, Italy, 28 AugustItalyFirst Place[1]
5312021Track and FieldAntonella GiuliviCampionati italiani master FIDAL outdoor, Womens F45 100 meters, Rieti, Italy, 9 SeptemberItalySecond Place[1]
5322021Track and FieldPatrizia CaravillaniCampionati italiani master FIDAL outdoor, Womens F45 100 meters, Rieti, Italy, 9 SeptemberItalyThird Place[1]
5332021Track and FieldMichela BorschiaCampionati italiani master FIDAL outdoor, Womens F45 200 meters, Rieti, Italy, 9 SeptemberItalyFirst Place/National Title[1]
5342021Track and FieldIvana FellaCampionati italiani master FIDAL outdoor, Womens F45 200 meters, Rieti, Italy, 9 SeptemberItalySecond Place[1]
5352021Track and FieldPatrizia CaravillaniCampionati italiani master FIDAL outdoor, Womens F45 200 meters, Rieti, Italy, 9 SeptemberItalyThird Place[1]
5362021Track and FieldTeresa LatellaCampionati italiani master FIDAL outdoor, Womens F45 400 meters, Rieti, Italy, 9 SeptemberItalyFirst Place/National Title[1]
5372021Track and FieldAlice SordiniCampionati italiani master FIDAL outdoor, Womens F45 400 meters, Rieti, Italy, 9 SeptemberItalySecond Place[1]
5382021Track and FieldSilvia PrinaCampionati italiani master FIDAL outdoor, Womens F45 400 meters, Rieti, Italy, 9 SeptemberItalyThird Place[1]
5392021Track and FieldElisabetta StefaniniItalian Outdoor Paralympic Record, Womens T12/13, 100 meters, record set at Ancona, Italy, on 17 March 2012, 1:02:88ItalyWould have kept her record[1]
5402021Track and FieldCarma ReedKenai River Marathon, Kenai, AK, 26 SeptemberUSAFirst Place[1]
5412021Track and FieldSusan CraigKenai River Marathon, Kenai, AK, 26 SeptemberUSASecond Place[1]
5422021Track and FieldTrisha FieldsKenai River Marathon, Kenai, AK, 26 SeptemberUSAThird Place[1]
5432021Track and FieldElisabetta StefaniniFIDAL Italian Master Indoor championshipsItaly200 meter Record[1]
5442021WeightliftingRoviel DetenamoOlympic Qualifying Trials in Women's Heavyweight Female WeightliftingNauruWould have competed in the Tokyo Olympic Games, 2021[1]
5452020PowerliftingCrystal SmithUBC New Year's Powerlifting Championships, Women Classic 185+ Open, Vancouver, British Columbia, Canada, 18 JanuaryUSAFirst Place
5462020RowingCecile BariasWorld Indoor Rowing Championships, W 60+ 500 m, Paris, France, 7-8 FebFranceSecond Place
5472020RowingMonique LaudeWorld Indoor Rowing Championships, W 60+ 500 m, Paris, France, 7-8 FebFranceThird Place
5482020RowingMarylou RanceWorld Indoor Rowing Championships, W 65 2000 m, Paris, France, 7-8 FebFranceSecond Place
5492020RowingChantal GantchWorld Indoor Rowing Championships, W 65 2000 m, Paris, France, 7-8 FebFranceThird Place
5502020Track and FieldMikayla MalaspinaBig Sky Indoor Track and Field Championships, MileUSAFirst Place, and would have been the NCAA division I Collegiate Conference Champion
5512020Track and FieldPatricia CarlsonMontana State University Dual Meet Invitational, MileUSAFirst Place
5522020Track and FieldAntonella IngaFISPES Italian Paralympics, Women's 100 meters T12, Italy, 11 SeptemberItalyFirst Place[1]
5532020Track and FieldAnna Maria MencoboniFISPES Italian Paralympics, Women's 100 meters T12, Italy 11 SeptemberItalySecond Place[1]
5542020Track and FieldChiara VerzollaFISPES Italian Paralympics, Women's 100 meters T12, Italy, 11 SeptemberItalyThird Place[1]
5552020Track and FieldAnna Maria MencoboniCampionati italiani paralimpici FISPES outdoor, Women's 200 meters (T12), Jesolo, Italy, 11 SeptemberItalyFirst Place[1]
5562020Track and FieldSara CocciuCampionati italiani paralimpici FISPES outdoor, Women's 200 meters (T12), Jesolo, Italy, 11 SeptemberItalyFirst Place[1]
5572020Track and FieldSara CocciuCampionati italiani paralimpici FISPES outdoor, Women's 400 meters (T12), Jesolo, Italy, 11 SeptemberItalyFirst Place[1]
5582020Track and FieldCristina SanulliCampionati italiani master FIDAL outdoor, Women's F45 200 meters, Arezzo, Italy, 9 OctoberItalyFirst Place[1]
5592020Track and FieldDenise Caroline NeumannCampionati italiani master FIDAL outdoor, Women's F45 200 meters, Arezzo, Italy, 9 OctoberItalySecond Place[1]
5602020Track and FieldMarta ManfrinCampionati italiani master FIDAL outdoor, Women's F45 200 meters, Arezzo, Italy, 9 OctoberItalyThird Place[1]
5612020Track and FieldJade RibinsonWomen's Varsity 55 Meter Dash, Elm City Couches Invite, Floyd Little Athletic Center, New Haven, CT, 4 JanUSAFirst Place[1]
5622020Track and FieldSelina SouleWomen's Varsity 55 Meter Dash, Elm City Couches Invite, Floyd Little Athletic Center, New Haven, CT, 4 JanUSASecond Place[1]
5632020Track and FieldCiara JohnsonWomen's Varsity 55 Meter Dash, Elm City Couches Invite, Floyd Little Athletic Center, New Haven, CT, 4 JanUSAThird Place[1]
5642020Track and FieldLeila GaryWomen's Varsity 55 Meter Dash, Rhody Classic, Univerity of Rhode Island, Kingston, RI, 11 JanUSAFirst Place[1]
5652020Track and FieldDanielle PhillipWomen's Varsity 55 Meter Dash, Rhody Classic, Univerity of Rhode Island, Kingston, RI, 11 JanUSASecond Place[1]
5662020Track and FieldMadison AlvesWomen's Varsity 55 Meter Dash, Rhody Classic, Univerity of Rhode Island, Kingston, RI, 11 JanUSAThird Place[1]
5672020Track and FieldHowa GrearWomen's Scholastic 55 meter Dash, East Coast Invitational, Providence Career and Technical Academy, Providence, RI, 18 JanUSAFirst Place[1]
5682020Track and FieldJackie ComeauWomen's Scholastic 55 meter Dash, East Coast Invitational, Providence Career and Technical Academy, Providence, RI, 18 JanUSASecond Place[1]
5692020Track and FieldJahaida GabrielWomen's Scholastic 55 meter Dash, East Coast Invitational, Providence Career and Technical Academy, Providence, RI, 18 JanUSAThird Place[1]
5702020Track and FieldKhaia MoyeWomen's Standard 55 Meter Dash, CCC Indoor T&F Championship, Floyd Little Athletic Center, New Haven, CT, 1 FebUSAFirst Place[1]
5712020Track and FieldJade RibinsonWomen's Standard 55 Meter Dash, CCC Indoor T&F Championship, Floyd Little Athletic Center, New Haven, CT, 1 FebUSASecond Place[1]
5722020Track and FieldSelina SouleWomen's Standard 55 Meter Dash, CCC Indoor T&F Championship, Floyd Little Athletic Center, New Haven, CT, 1 FebUSAThird Place[1]
5732020Track and FieldKhaia MoyeWomen's Varsity 55 Meter Dash, Capital Prep Last Chance Meet (Hartford Public Schools), Floyd Little Athletic Center, New Haven, CT, 10 FebUSAFirst Place[1]
5742020Track and FieldCiara JohnsonWomen's Varsity 55 Meter Dash, Capital Prep Last Chance Meet (Hartford Public Schools), Floyd Little Athletic Center, New Haven, CT, 10 FebUSASecond Place[1]
5752020Track and FieldMina MillingtonWomen's Varsity 55 Meter Dash, Capital Prep Last Chance Meet (Hartford Public Schools), Floyd Little Athletic Center, New Haven, CT, 10 FebUSAThird Place[1]
5762020Track and FieldKedarjah LewisWomen's Varsity 55 Meter Dash, CIAC Combined Class S Championships, Floyd Little Athletic Center, New Haven, CT, 14 FebUSASecond Place[1]
5772020Track and FieldJahmiha LindoWomen's Varsity 55 Meter Dash, CIAC Combined Class S Championships, Floyd Little Athletic Center, New Haven, CT, 14 FebUSAThird Place[1]
5782020Track and FieldHowa GrearWomens Scholastic 55 Meter Dash, East Coast Invitational, Providence Career and Technical Academy, Providence, RI, 17 JanUSAFirst Place[1]
5792020Track and FieldJackie ComeauWomens Scholastic 55 Meter Dash, East Coast Invitational, Providence Career and Technical Academy, Providence, RI, 17 JanUSASecond Place[1]
5802020Track and FieldJahaida GabrielWomens Scholastic 55 Meter Dash, East Coast Invitational, Providence Career and Technical Academy, Providence, RI, 17 JanUSAThird Place[1]
5812020Track and FieldCleondra WhiteWomens Varsity 60 Meter Dash, Hillhouse Track Classic, Floyd Little Athletic Center, New Haven, CT, 25 JanUSAThird Place[1]
5822020Track and FieldStephanie SimonWomens Scholastic 200 Meters, East Coast Invitational, Providence Career and Technical Academy, Providence, RI, 17-18 JanUSAFirst Place[1]
5832020Track and FieldHowa GrearWomens Scholastic 200 Meters, East Coast Invitational, Providence Career and Technical Academy, Providence, RI, 17-18 JanUSASecond Place[1]
5842020Track and FieldDay RuffoWomens Scholastic 200 Meters, East Coast Invitational, Providence Career and Technical Academy, Providence, RI, 17-18 JanUSAThird Place[1]
5852020Track and FieldAnna-Sasha JonesWomens Varsity 300 Meters, Capital PrepLast Chance Meet (Hartford Public Schools), Floyd Little Athletic Center, New Haven, CT, 10 FebUSAThird Place[1]
5862019Cross CountryBeatrix FrissellUniversity of Montana Cross Country Invitational, Women's 5K InvitationalUSAFirst Place
5872019CyclingSofía Arreola NavarroSouthern Colorado Velo Crits presented Tierra Plan, 14 MayUSAFirst Place
5882019CyclingEmily JordanRidge at 38 Criterium, Colorado Senior Crit Championships, 9 JuneUSAColorado State Criterium Champion SWP-12
5892019CyclingStephanie SmithUSA Cycling Masters Road Nationals, TT, 8 Aug, Women 35-39USAMasters Women 35-39 US Time Trial Champion
5902019CyclingAnnie PolandSteamboat Springs Stage Race, TT, 31 AugUSAFirst Place
5912019CyclingAnnie PolandSteamboat Springs Stage Race, RR, 1 SeptUSAFirst Place
5922019CyclingMargot ClyneSteamboat Springs Stage Race, Crit, 2 SeptUSAFirst Place
5932019CyclingAnnie PolandSteamboat Springs Stage Race, GC, 2 SeptUSAOverall General Classification Winner
5942019CyclingAllison ZmudaChicago Cyclocross Cup #11, Midwest Regional Cyclocross, Women Single Speed, 8 DecUSAFirst Place
5952019CyclingCorrie OsborneWheeling Heritage Part CX, Women Singlespeed Cyclocross, Wheeling, IL 17 NovUSAFirst Place
5962019CyclingMeesa MaengWheeling Heritage Part CX, Women Singlespeed Cyclocross, Wheeling, IL, 17 NovUSASecond Place
5972019CyclingLaura ShieldsWheeling Heritage Part CX, Women Singlespeed Cyclocross, Wheeling, IL, 17 NovUSAThird Place
5982019CyclingAllison ZmudaGroundhog PSI-Cyclocross, Women Singlespeed, Woodstock, IL, 10 NovUSAFirst Place
5992019CyclingMegan TsuprosGroundhog PSI-Cyclocross, Women Singlespeed, Woodstock, IL, 10 NovUSASecond Place
6002019CyclingCorrie OsborneGroundhog PSI-Cyclocross, Women Singlespeed, Woodstock, IL, 10 NovUSAThird Place
6012019CyclingKristen HoseyKeating Law Offices Illinois State Cyclocross Championships, Women Open Singlespeed, 9 NovUSAFirst Place
6022019CyclingMegan TsuprosKeating Law Offices Illinois State Cyclocross Championships, Women Open Singlespeed, 9 NovUSASecond Place
6032019CyclingLaura ShieldsKeating Law Offices Illinois State Cyclocross Championships, Women Open Singlespeed, 9 NovUSAThird Place
6042019CyclingAllison ZmudaCampton Cross, Women Singlespeed Cyclocross, 3 NovUSAFirst Place
6052019CyclingRosemary ColganCampton Cross, Women Singlespeed Cyclocross, 3 NovUSASecond Place
6062019CyclingLaura ShieldsCampton Cross, Women Singlespeed Cyclocross, 3 NovUSAThird Place
6072019CyclingLaura AlagnaABD Sunrise Park Cyclocross, Women Cat 3/4, 27 OctUSAFirst Place
6082019CyclingCharlotte EricksonABD Sunrise Park Cyclocross, Women Cat 3/4, 27 OctUSASecond Place
6092019CyclingJennifer GroenABD Sunrise Park Cyclocross, Women Cat 3/4, 27 OctUSAThird Place
6102019CyclingRosemary ColganABD Sunrise Park Cyclocross, Women's Singlespeed, 27 OctUSAThird Place
6112019CyclingJoy FrancoCarpentersville Wooldland School Cyclocross, Women Cat 3/4, 20 OctUSAFirst Place
6122019CyclingAllison ZmudaCarpentersville Woodland School Cyclocross, Women Singlespeed, 20 OctUSAFirst Place
6132019CyclingLaura AlagnaBB/RR Pulaski Woods, CCC #3 Cyclocross, Women Cat 3/4, Bloomington, IN,13 OctUSAFirst Place
6142019CyclingAllison ZmudaBB/RR Pulaski Woods, CCC #3 Cyclocross, Women Cat 3/4, Bloomington, IN,13 OctUSASecond Place
6152019CyclingRachel PearsonBB/RR Pulaski Woods, CCC #3 Cyclocross, Women Cat 3/4, Bloomington, IN,13 OctUSAThird Place
6162019CyclingAllison ZmudaBB/RR Pulaski Woods CCC #3 Cyclocross, Women Singlespeed, Bloomington, IN, 13 OctUSAFirst Place
6172019CyclingMegan TsuprosBB/RR Pulaski Woods CCC #3 Cyclocross, Women Singlespeed, Bloomington, IN, 13 OctUSASecond Place
6182019CyclingKristen HoseyBB/RR Pulaski Woods CCC #3 Cyclocross, Women Singlespeed, Bloomington, IN, 13 OctUSAThird Place
6192019CyclingJordan AustinxXx Racing-Athletico Caldwell Woods CX CCC Cyclocross, Women Cat 4/5, 29 SeptUSAFirst Place
6202019CyclingJoy FrancoCarpentersville Woodland Cyclocross, Women Cat 3/4, Carpentersville, IL, 20 OctoberUSAFirst Place
6212019CyclingLydia ElbertCarpentersville Woodland Cyclocross, Women Cat 3/4, Carpentersville, IL, 20 OctoberUSASecond Place
6222019CyclingJordan AustinCarpentersville Woodland Cyclocross, Women Cat 3/4, Carpentersville, IL, 20 OctoberUSAThird Place
6232019CyclingAllison ZmudaCarpentersville Woodland Cyclocross, Women Singlespeed, Carpentersville, IL, 20 OctoberUSAFirst Place
6242019CyclingCorrie OsborneCarpentersville Woodland Cyclocross, Women Singlespeed, Carpentersville, IL, 20 OctoberUSASecond Place
6252019CyclingMeesa MaengCarpentersville Woodland Cyclocross, Women Singlespeed, Carpentersville, IL, 20 OctoberUSAThird Place
6262019CyclingAllison ZmudaMontrose Beach, Chicago Cyclocross Cup #11, Midwest Regional Cyclocross, Women's Singlespeed, Chicago, IL, 8 DecUSAFirst Place
6272019CyclingMegan TsuprosMontrose Beach, Chicago Cyclocross Cup #11, Midwest Regional Cyclocross, Women's Singlespeed, Chicago, IL, 8 DecUSASecond Place
6282019CyclingCorrie OsborneMontrose Beach, Chicago Cyclocross Cup #11, Midwest Regional Cyclocross, Women's Singlespeed, Chicago, IL, 8 DecUSAThird Place
6292019CyclingCarolyn DefooreHouston Grand Crit, Women P/1/2/3, 5 MayUSAFirst Place
6302019CyclingClara Copponi36th EPZ Omloop van Borsele, 's-Heerenhoek, Netherlands, 27 AprilFranceThird Place
6312019CyclingJordan AustinxXx Racing-Athletico Caldwell Woods CX CCC, Women Cat 4/5, Bloomington, Indiana, 29 SeptemberUSAFirst Place
6322019CyclingCaitlin HamerxXx Racing-Athletico Caldwell Woods CX CCC, Women Cat 4/5, Bloomington, Indiana, 29 SeptemberUSASecond Place
6332019CyclingDianna Reiger-RobertsxXx Racing-Athletico Caldwell Woods CX CCC, Women Cat 4/5, Bloomington, Indiana, 29 SeptemberUSAThird Place
6342019CyclingLaura AlagnaHalf Acre Cycling's CX Eliminator, Women's A/B Open, Chicago, IL, 15 SeptUSASecond Place
6352019CyclingJennifer MosleyHalf Acre Cycling's CX Eliminator, Women's A/B Open, Chicago, IL, 15 SeptUSAThird Place
6362019CyclingJordan AustinHopkins Park CX, Women's Cat 3/4, Bloomingdale, IL, 6 OctUSASecond Place
6372019CyclingAllison ZmudaHopkins Park CX, Women's Cat 3/4, Bloomingdale, IL, 6 OctUSAThird Place
6382019CyclingKatelin MathersGrand Prix Luciano Bailey: Heiser Farm CX, Women 2/3, Dayton, OR, 28 SeptUSASecond Place
6392019CyclingEvelyn BolingGrand Prix Luciano Bailey: Heiser Farm CX, Women 2/3, Dayton, OR, 28 SeptUSAThird Place
6402019CyclingSierra DomailleCross Crusade, Cyclocross, Kruger Farm, Category 1/2 Women, Sauvie Island, OR, 17 NovUSASecond Place
6412019CyclingElizabeth WhiteCross Crusade, Cyclocross, Kruger Farm, Category 1/2 Women, Sauvie Island, OR, 17 NovUSAThird Place
6422019CyclingKathleen HallUSA Cycling Masters Track Nationals, TT Women Master 65-69, Carson, CA, 27 Aug-1 SeptUSASecond Place
6432019Disc GolfKerri FrenchPDGA Amateur Disc Golf World Championships - Powered by Prodigy, Amateur Women's Over 40 Division, York, Pennsylvania, 23-27 JulyUSAFirst Place
6442019Disc GolfMila PuumalaPDGA Amateur Disc Golf World Championships - Powered by Prodigy, Amateur Women's Over 40 Division, York, Pennsylvania, 23-27 JulyFinlandSecond Place
6452019Disc GolfTamara CoburnPDGA Amateur Disc Golf World Championships - Powered by Prodigy, Amateur Women's Over 40 Division, York, Pennsylvania, 23-27 JulyUSAThird Place
6462019PowerliftingJennifer AitkenCPU Lift the Rock, Powerlifting, Women Classic 185+ Open, Victoria, British Columbia, 10 NovemberCanadaFirst Place
6472019PowerliftingKristine BaytunCPU BCPA Fall Classic Powerlifting, Women Classic 185+ Open, New Westminster, British Columbia, Canada, 12 OctoberCanadaFirst Place
6482019PowerliftingJenn McneilCPU BCPA Fall Classic Powerlifting, Women Classic 185+ Open, New Westminster, British Columbia, Canada, 12 OctoberCanadaSecond Place
6492019Track and FieldAlanna SmithNew England Regional Women's Track Championships; 200 meterUSASecond Place[1]
6502019Track and FieldSelina SouleQualifying Rounds for Connecticut State High School Women's Track Championships; 55 meterUSAWould have qualified for the state championship and the New England championship[1]
6512019Track and FieldChelsea MitchellCIAC Combined Class S Championships, Connecticut State High School Women's Track; 55 meter, USAFirst Place[1]
6522019Track and FieldBrianna WestburyCIAC Combined Class S Championships, Connecticut State High School Women's Track; 55 meter, USASecond Place[1]
6532019Track and FieldD'Jior DelisserCIAC Combined Class S Championships, Connecticut State High School Women's Track; 55 meter,USAThird Place[1]
6542019Track and FieldMinna SveardNCAA Division II Outdoor Track & Field Championships, Women's 400 Hurdles Finals, Kingsville, TX, 23-25 MayUSAFirst Place[1], [2], [3]
6552019Track and FieldShannon KalawanNCAA Division II Outdoor Track & Field Championships, Women's 400 Hurdles Preliminaries, Kingsville, TX, 23-25 MayUSAFirst Place[1], [2], [3]
6562019Track and FieldAlyssa MaddenNew England Indoor Track and Field Championships, Womens Varsity 300 Meters, Boston, MA, USA, 2 MarchUSAFirst Place[1], [2]
6572019Track and FieldVictoria BossongNew England Indoor Track and Field Championships, Womens Varsity 300 Meters, Boston, MA, USA, 2 MarchUSASecond Place[1], [2]
6582019Track and FieldKimesha LewisNew England Indoor Track and Field Championships, Womens Varsity 300 Meters, Boston, MA, USA, 2 MarchUSAThird Place[1], [2]
6592019Track and FieldSamantha ForrestCIAC Combined State Open Championships, Womens Varsity 300 Meters, New Haven, CT, 16 FebruaryUSAThird Place[1], [2]
6602019Track and FieldJada BoydCIAC Combined State Open Championships, Womens Varsity 300 Meters, New Haven, CT, 16 FebruaryUSASecond Place[1], [2]
6612019Track and FieldJillian MarsCIAC Combined State Open Championships, Womens Varsity 300 Meters, New Haven, CT, 16 FebruaryUSAFirst Place[1], [2]
6622019Track and FieldJillian MarsCIAC Combined Class S Championships, Girls 300 Meter Dash Finals, New Haven, CT, USA, 7 FebUSAFirst Place[1], [2]
6632019Track and FieldKate CarlesonCIAC Combined Class S Championships, Girls 300 Meter Dash Finals, New Haven, CT, USA, 7 FebUSASecond Place[1], [2]
6642019Track and FieldShante BrownCIAC Combined Class S Championships, Girls 300 Meter Dash Finals, New Haven, CT, USA, 7 FebUSAThird Place[1], [2], [3]
6652019Track and FieldMolly HardingCCC Indoor TF Championship, New Haven, Girls 300 Meter Dash Finals, CT, USA, 26 JanuaryUSAThird Place[1], [2]
6662019Track and FieldSamantha ForrestCCC Indoor TF Championship, New Haven, Girls 300 Meter Dash Finals, CT, USA, 26 JanuaryUSASecond Place[1], [2]
6672019Track and FieldJillian MarsCCC Indoor TF Championship, New Haven, Girls 300 Meter Dash Finals, CT, USA, 26 JanuaryUSAFirst Place[1], [2]
6682019Track and FieldSamantha Forrest37th Yale Interscholastic Track Classic, Girls 300 Meter Dash Finals, New Haven, CT, USA 11-12 JanuaryUSAFirst Place[1], [2]
6692019Track and FieldMolly Harding37th Yale Interscholastic Track Classic, Girls 300 Meter Dash Finals, New Haven, CT, USA 11-12 JanuaryUSASecond Place[1], [2]
6702019Track and FieldCarly Swierbut37th Yale Interscholastic Track Classic, Girls 300 Meter Dash Finals, New Haven, CT, USA 11-12 JanuaryUSAThird Place[1], [2]
6712019Track and FieldJillian MarsURI Rhody Classic, Womens Varsity 300 Meters, Kingston, RI, USA, 5 JanuaryUSAFirst Place[1], [2]
6722019Track and FieldKate CarlesonURI Rhody Classic, Womens Varsity 300 Meters, Kingston, RI, USA, 5 JanuaryUSASecond Place[1], [2]
6732019Track and FieldSadie SoulsURI Rhody Classic, Womens Varsity 300 Meters, Kingston, RI, USA, 5 JanuaryUSAThird Place[1], [2], [3]
6742019Track and FieldSelina SouleCCC Indoor TF Championship, Womens Standard 55 Meter Dash, New Haven, CT, USA, 26 JanuaryUSAThird Place[1], [2]
6752019Track and FieldKate ShafferCCC Indoor TF Championship, Womens Standard 55 Meter Dash, New Haven, CT, USA, 26 JanuaryUSASecond Place[1], [2]
6762019Track and FieldCori RichardsonCCC Indoor TF Championship, Womens Standard 55 Meter Dash, New Haven, CT, USA, 26 JanuaryUSAFirst Place[1], [2]
6772019Track and FieldJordan LamarreEast Coast Invitational, Womens Scholastic 55 Meter Dash, Providence, RI, USA, 19 JanuaryUSAThird Place[1], [2]
6782019Track and FieldNyimah AmbroseEast Coast Invitational, Womens Scholastic 55 Meter Dash, Providence, RI, USA, 19 JanuaryUSASecond Place[1], [2]
6792019Track and FieldKimesha LewisEast Coast Invitational, Womens Scholastic 55 Meter Dash, Providence, RI, USA, 19 JanuaryUSAFirst Place[1], [2]
6802019Track and FieldDanielle PhillipURI Rhody Classic, Womens Varsity 55 Meter Dash, Kingston, RI, USA, 5 JanuaryUSAThird Place[1], [2]
6812019Track and FieldKate ButzigerURI Rhody Classic, Womens Varsity 55 Meter Dash, Kingston, RI, USA, 5 JanuaryUSASecond Place[1], [2]
6822019Track and FieldSaige DeveauURI Rhody Classic, Womens Varsity 55 Meter Dash, Kingston, RI, USA, 5 JanuaryUSAFirst Place[1], [2]
6832019Track and FieldJalah TurnerBulkeley @ Bloomfield, Womens Varsity Long Jump, Bloomfield, CT, USA, 23 AprilUSASecond Place[1], [2]
6842019Track and FieldAaliyahna WashingtonBulkeley @ Bloomfield, Womens Varsity Long Jump, Bloomfield, CT, USA, 23 AprilUSAThird Place[1], [2]
6852019Track and FieldAlexis SzcymeckiWethersfield @ Bloomfield, Womens Varsity Long Jump, Bloomfield, CT, USA 16 AprilUSATied for Third Place[1], [2]
6862019Track and FieldCaitlin NardellaWethersfield @ Bloomfield, Womens Varsity Long Jump, Bloomfield, CT, USA 16 AprilUSATied for Third Place[1], [2]
6872019Track and FieldShenequa CampbellBloomfield HS Invitational, Womens Varsity Long Jump, Bloomfield, CT, USA, 6 AprilUSAFirst Place[1], [2]
6882019Track and FieldGhynaia MorganBloomfield HS Invitational, Womens Varsity Long Jump, Bloomfield, CT, USA, 6 AprilUSASecond Place[1], [2]
6892019Track and FieldSaryah WinborneBloomfield HS Invitational, Womens Varsity Long Jump, Bloomfield, CT, USA, 6 AprilUSAThird Place[1], [2]
6902019Track and FieldLarada McGlashenHartford Public @ Bloomfield, Womens Varsity Long Jump, Bloomfield, CT, USA, 2 AprilUSAThird Place[1], [2]
6912019Track and FieldZaria WilliamsHartford Public @ Bloomfield, Womens Varsity Long Jump, Bloomfield, CT, USA, 2 AprilUSASecond Place[1], [2]
6922019Track and FieldGhynaia MorganSeason Opener, Womens Varsity Long Jump, Bloomfield, CT, USA, 30 MarchUSAFirst Place[1], [2]
6932019Track and FieldSaryah WinborneSeason Opener, Womens Varsity Long Jump, Bloomfield, CT, USA, 30 MarchUSASecond Place[1], [2]
6942019Track and FieldShenequa CampbellSeason Opener, Womens Varsity Long Jump, Bloomfield, CT, USA, 30 MarchUSAThird Place[1], [2]
6952019Track and FieldJillian MarsWindsor @ Bloomfield, Womens Varsity 400 Meters, Bloomfield, CT, USA, 14 MayUSAFirst Place[1], [2]
6962019Track and FieldJalah CooperWindsor @ Bloomfield, Womens Varsity 400 Meters, Bloomfield, CT, USA, 14 MayUSASecond Place[1], [2]
6972019Track and FieldZarieh ColemanWindsor @ Bloomfield, Womens Varsity 400 Meters, Bloomfield, CT, USA, 14 MayUSAThird Place[1], [2]
6982019Track and FieldMaggie CallahanNewington @ Bloomfield, Womens Varsity 400 Meters, Bloomfield, CT, USAUSAFirst Place[1], [2]
6992019Track and FieldShante BrownBulkeley @ Bloomfield, Womens Varsity 400 Meters, Bloomfield, CT, USA, 23 AprilUSAFirst Place[1], [2]
7002019Track and FieldJahlia BantonBulkeley @ Bloomfield, Womens Varsity 400 Meters, Bloomfield, CT, USA, 23 AprilUSASecond Place[1], [2]
7012019Track and FieldJahmiha LindoBulkeley @ Bloomfield, Womens Varsity 400 Meters, Bloomfield, CT, USA, 23 AprilUSAThird Place[1], [2]
7022019Track and FieldJahlia BantonWethersfield @ Bloomfield, Womens Varsity 400 Meters, Bloomfield, CT, USA, 16 AprilUSAFirst Place[1], [2]
7032019Track and FieldAdriana MantillaWethersfield @ Bloomfield, Womens Varsity 400 Meters, Bloomfield, CT, USA, 16 AprilUSASecond Place[1], [2]
7042019Track and FieldShante BrownWethersfield @ Bloomfield, Womens Varsity 400 Meters, Bloomfield, CT, USA, 16 AprilUSAThird Place[1], [2]
7052019Track and FieldJahlia BantonBloomfield @ Rocky Hill, Womens Varsity 400 Meters, CT, USA, 9 AprilUSAFirst Place[1], [2]
7062019Track and FieldJillian MarsBloomfield @ Rocky Hill, Womens Varsity 400 Meters, CT, USA, 9 AprilUSASecond Place[1], [2]
7072019Track and FieldLilah DevineBloomfield @ Rocky Hill, Womens Varsity 400 Meters, CT, USA, 9 AprilUSAThird Place[1], [2]
7082019Track and FieldShenequa CampbellHartford Public @ Bloomfield, Womens Varsity 400 Meters, Bloomfield, CT, USA 2 AprilUSAThird Place[1], [2]
7092019Track and FieldJahlia BantonHartford Public @ Bloomfield, Womens Varsity 400 Meters, Bloomfield, CT, USA 2 AprilUSASecond Place[1], [2]
7102019Track and FieldJadyn GibsonHartford Public @ Bloomfield, Womens Varsity 400 Meters, Bloomfield, CT, USA 2 AprilUSAFirst Place[1], [2], [3]
7112019Track and FieldEmma Gallant74th New England Interscholastic Track and Field Championships, Womens Varsity 200 Meters, Saco, ME, USA 8 JuneUSAThird Place[1], [2]
7122019Track and FieldAlanna Smith74th New England Interscholastic Track and Field Championships, Womens Varsity 200 Meters, Saco, ME, USA 8 JuneUSASecond Place[1], [2]
7132019Track and FieldCori Richardson74th New England Interscholastic Track and Field Championships, Womens Varsity 200 Meters, Saco, ME, USA 8 JuneUSAFirst Place[1], [2]
7142019Track and FieldChelsea MitchellCIAC Combined Class S Championship, Womens Varsity 200 Meters, New Britain, CT, USA, 30 MayUSAFirst Place[1], [2]
7152019Track and FieldJillian MarsCIAC Combined Class S Championship, Womens Varsity 200 Meters, New Britain, CT, USA, 30 MayUSASecond Place[1], [2]
7162019Track and FieldRaquel RosaCIAC Combined Class S Championship, Womens Varsity 200 Meters, New Britain, CT, USA, 30 MayUSAThird Place[1], [2]
7172019Track and FieldCori RichardsonCIAC Combined State Open Championship, Womens Varsity 200 Meters, New Britain, CT, USA, 3 JuneUSAFirst Place[1], [2]
7182019Track and FieldAlanna SmithCIAC Combined State Open Championship, Womens Varsity 200 Meters, New Britain, CT, USA, 3 JuneUSASecond Place[1], [2]
7192019Track and FieldChelsea MitchellCIAC Combined State Open Championship, Womens Varsity 200 Meters, New Britain, CT, USA, 3 JuneUSAThird Place[1], [2]
7202019Track and FieldJalah CooperWindsor @ Bloomfield, Womens Varsity 200 Meters, Bloomfield, CT, USA, 14 MayUSAThird Place[1], [2]
7212019Track and FieldZarieh ColemanWindsor @ Bloomfield, Womens Varsity 200 Meters, Bloomfield, CT, USA, 14 MayUSASecond Place[1], [2]
7222019Track and FieldCori RichardsonWindsor @ Bloomfield, Womens Varsity 200 Meters, Bloomfield, CT, USA, 14 MayUSAFirst Place[1], [2]
7232019Track and FieldChelsea Mitchell88th Greater Hartford Outdoor Track and Field Invite, Womens Varsity 200 Meters, Hartford, CT, USA, 11 MayUSAFirst Place[1], [2]
7242019Track and FieldNichele Smith88th Greater Hartford Outdoor Track and Field Invite, Womens Varsity 200 Meters, Hartford, CT, USA, 11 MayUSASecond Place[1], [2]
7252019Track and FieldBridget Lalonde88th Greater Hartford Outdoor Track and Field Invite, Womens Varsity 200 Meters, Hartford, CT, USA, 11 MayUSAThird Place[1], [2]
7262019Track and FieldJanyla BondsWomens Varsity 100 Meters, Hartford Public @ Bloomfield, Bloomfield High, CT, 2 AprUSAFirst Place[1]
7272019Track and FieldJahmiha LindoWomens Varsity 100 Meters, Hartford Public @ Bloomfield, Bloomfield High, CT, 2 AprUSASecond Place[1]
7282019Track and FieldSantorini MoovingWomens Varsity 100 Meters, Hartford Public @ Bloomfield, Bloomfield High, CT, 2 AprUSAThird Place[1]
7292019Track and FieldCori RichardsonWomens Varsity 100 Meters, Bloomfield HS Invitational, Bloomfield High, CT, 6 AprUSAFirst Place[1]
7302019Track and FieldLivvy Pizzitola Womens Varsity 100 Meters, Bloomfield HS Invitational, Bloomfield High, CT, 6 AprUSASecond Place[1]
7312019Track and FieldSamantha PrzybylskiWomens Varsity 100 Meters, Bloomfield HS Invitational, Bloomfield High, CT, 6 AprUSAThird Place[1]
7322019Track CyclingDawn OrwickUCI Track Cycling World Championships, F35-39 SprintUSAFirst Place
7332019Track CyclingKirsten Herup SovangUCI Track Cycling World Championships, F35-39 SprintDenmarkSecond Place
7342019Track CyclingAmber WalshUCI Track Cycling World Championships, F35-39 SprintAustraliaThird Place
7352019Track CyclingNaomi LovesayUCI Track Cycling World Championship, F35-39 500m Time TrialUKSecond Place
7362019Track CyclingKirsten Herup SovangUCI Track Cycling World Championship, F35-39 500m Time TrialDenmarkThird Place
7372019WeightliftingFeagaiga StowersPacific Games; over 87 kg Women's Weightlifting (Snatch)SamoaFirst Place[1]
7382019WeightliftingFeagaiga StowersPacific Games; over 87 kg Women's Weightlifting (Clean and Jerk)SamoaSecond Place[1]
7392019WeightliftingFeagaiga StowersPacific Games; over 87 kg Women's Weightlifting (Total)SamoaGold Medal[1]
7402019WeightliftingCharisma Amoe-TarrantPacific Games; over 87 kg Women's Weightlifting (Snatch)SamoaSecond Place[1]
7412019WeightliftingIuniarra SipaiaPacific Games; over 87 kg Women's Weightlifting (Total)SamoaSilver Medal[1]
7422019WeightliftingIuniarra SipaiaPacific Games; over 87 kg Women's Weightlifting (Snatch)SamoaThird Place[1]
7432019WeightliftingCharisma Amoe-TarrantPacific Games; over 87 kg Women's Weightlifting (Clean and Jerk)SamoaThird Place[1]
7442019WeightliftingCharisma Amoe-TarrantPacific Games; over 87 kg Women's Weightlifting (Total)SamoaBronze Medal[1]
7452018CyclingDaphne KaragianisDarkblade Systems Thunderbird Road RaceUSAColorado State Road Race Champion
7462018CyclingNicole MertzIntelligentsia Cup; William Blair Grand Prix at Goose Island Beer Co., Women Fixed GearUSAFirst Place
7472018CyclingHilary LutherRiver Cities Cyclocross Crusade: PIR Heron Lakes, Masters Women 35 +, Portland, OR, 14 OctUSASecond Place
7482018CyclingAutumn ShreveRiver Cities Cyclocross Crusade: PIR Heron Lakes, Masters Women 35 +, Portland, OR, 14 OctUSAThird Place
7492018CyclingNorma HiltonRed Kite Championship Weekend and NCNCA Masters, CRIT Women Master 65+ Cat 1/2/3/4/5, Pleasanton, CA, 1-2 SeptUSAFirst Place
7502018Mountain BikingShania RawsonNew Zealand National Championship in Downhill Mountain Bike Racing, Wanaka, NZ, JanuaryNew ZealandFirst Place
7512018Mountain BikingAmy ColeNew Zealand National Championship in Downhill Mountain Bike Racing, Wanaka, NZ, JanuaryNew ZealandSecond Place
7522018Track and FieldNyia WhiteNorth Shore Invitational, Womens Varsity 300 Meters, New York, NY, USA, 28 DecemberUSAThird Place[1], [2]
7532018Track and FieldJillian MarsNorth Shore Invitational, Womens Varsity 300 Meters, New York, NY, USA, 28 DecemberUSASecond Place[1], [2]
7542018Track and FieldAlexandria YarbroughNorth Shore Invitational, Womens Varsity 300 Meters, New York, NY, USA, 28 DecemberUSAFirst Place[1], [2]
7552018Track and FieldJalah CooperHillhouse Invitational, Womens Varsity 300 Meters, New Haven, CT, USA, 14-15 DecemberUSAThird Place[1], [2]
7562018Track and FieldJada BoydHillhouse Invitational, Womens Varsity 300 Meters, New Haven, CT, USA, 14-15 DecemberUSASecond Place[1], [2]
7572018Track and FieldNyia WhiteHillhouse Invitational, Womens Varsity 300 Meters, New Haven, CT, USA, 14-15 DecemberUSAFirst Place[1], [2]
7582018Track and FieldJadyn GibsonHillhouse Developmental, Womens Varsity 300 Meters, New Haven, CT, USA, 8 DecemberUSAFirst Place[1], [2]
7592018Track and FieldSidney PalinkasHillhouse Developmental, Womens Varsity 300 Meters, New Haven, CT, USA, 8 DecemberUSASecond Place[1], [2]
7602018Track and FieldBrianna WestberryHillhouse Developmental, Womens Varsity 300 Meters, New Haven, CT, USA, 8 DecemberUSAThird Place[1], [2]
7612018Track and FieldRachel SterleBoston Holiday Challenge, Womens Varsity 55 Meter Dash, Boston, MA, USA, 28 DecemberUSAThird Place[1], [2]
7622018Track and FieldLily WetherbeeBoston Holiday Challenge, Womens Varsity 55 Meter Dash, Boston, MA, USA, 28 DecemberUSASecond Place[1], [2]
7632018Track and FieldMia D'AmbrosioBoston Holiday Challenge, Womens Varsity 55 Meter Dash, Boston, MA, USA, 28 DecemberUSAFirst Place[1], [2]
7642018Track and FieldGianna McGowanNorth Shore Invitational, Womens Varsity 55 Meter Dash, New York City, NY, USA, 26 DecemberUSAThird Place[1], [2]
7652018Track and FieldTatianna KistnerNorth Shore Invitational, Womens Varsity 55 Meter Dash, New York City, NY, USA, 26 DecemberUSASecond Place[1], [2]
7662018Track and FieldChibugo ObichereNorth Shore Invitational, Womens Varsity 55 Meter Dash, New York City, NY, USA, 26 DecemberUSAFirst Place[1], [2]
7672018Track and FieldChristline EdwardHillhouse Qualifier, Womens Varsity 55 Meter Dash, New Haven, CT, USA, 22 DecemberUSAThird Place[1], [2]
7682018Track and FieldKate ShafferHillhouse Qualifier, Womens Varsity 55 Meter Dash, New Haven, CT, USA, 22 DecemberUSASecond Place[1], [2]
7692018Track and FieldCarly SwierbutHillhouse Qualifier, Womens Varsity 55 Meter Dash, New Haven, CT, USA, 22 DecemberUSAFirst Place[1], [2]
7702018Track and FieldMagnalen CamaraHillhouse Invitational, Womens Varsity 55 Meter Dash, New Haven, CT, USA, 14-15 DecemberUSAThird Place[1], [2]
7712018Track and FieldCori RichardsonHillhouse Invitational, Womens Varsity 55 Meter Dash, New Haven, CT, USA, 14-15 DecemberUSASecond Place[1], [2]
7722018Track and FieldAyesha NelsonHillhouse Invitational, Womens Varsity 55 Meter Dash, New Haven, CT, USA, 14-15 DecemberUSAFirst Place[1], [2]
7732018Track and FieldNyimah AmbroseHillhouse Developmental, Womens Varsity 55 Meter Dash, New Haven, CT, USA, 8 DecemberUSAThird Place[1], [2]
7742018Track and FieldPeyton McNamaraHillhouse Developmental, Womens Varsity 55 Meter Dash, New Haven, CT, USA, 8 DecemberUSASecond Place[1], [2]
7752018Track and FieldAyesha NelsonHillhouse Developmental, Womens Varsity 55 Meter Dash, New Haven, CT, USA, 8 DecemberUSAFirst Place[1], [2]
7762018Track CyclingCarolien van HerrikhuyzenUCI Track Cycling World Championships; F35-44 SprintNetherlandsFirst Place
7772018Track CyclingJannifer Wagner-AssaliUCI Track Cycling World Championships; F35-44 SprintUSASecond Place
7782018Track CyclingLinsey HamiltonUCI Track Cycling World Championships; F35-44 SprintUSAThird Place
7792018Track CyclingSarah Caravella-FaderUCI Track Cycling World Championships; F35-44 SprintUSAWithdrew in protest
7802018Disc GolfKimberly Giannola Maverick DG: Kanza Krush 4, FPO Open WomenUSAFirst Place[1]
7812017CyclingJudah SencenbaughGreenville Spring Series, 25 FebUSAFirst Place
7822017CyclingJudah SencenbaughTour of the Southern Highlands, Circuit Race; 4 MarUSAFirst Place
7832017CyclingCassidy HickeyFront Range Cycling Classic, CriteriumUSAFirst Place
7842017CyclingCaroline ManiColorado Springs Orthopedic Group presents Community Crits at PPIR, 22 AugUSAFirst Place
7852017CyclingMaria Giulia ConfalonieriWomen's Elite, 8th Dwars door de Westhoek, Boezinge, Belgium, 14 MayItalySecond Place
7862017CyclingValerie DemeyWomen's Elite, 8th Dwars door de Westhoek, Boezinge, Belgium, 14 MayBelgiumThird Place
7872017CyclingNorma HiltonRed Kite Championship and NCNCA Masters, CRIT Women Master 65+ Cat 1/2/3/4/5, Pleasanton, CA, 3 SeptUSAFirst Place
7882017CyclingNarda RoushdiRed Kite Championship and NCNCA Masters, CRIT Women Master 65+ Cat 1/2/3/4/5, Pleasanton, CA, 3 SeptUSASecond Place
7892017Disc GolfCynthia RicciottiMaverick DG: Raymore Rumble, FA1 Advanced WomenUSAFirst Place[1]
7902017Disc GolfCrispian PaulMaverick DG: Raymore Rumble, FA1 Advanced WomenUSASecond Place[1]
7912017Disc GolfElisabeth Borg-BowmanMaverick DG: Free State Fling, FA1 Advanced WomenUSAFirst Place[1]
7922017Disc GolfAlycia BuchananMaverick DG: Carolyn's Dirty Water Open 2017, FA1 Advanced WomenUSAFirst Place[1]
7932017Disc GolfKimberly GiannolaRippit Open FA1 Women's OpenUSAFirst Place[1]
7942017Disc GolfCarli BennettNew England Disc Golf Championships, FPO Open Women, Ayer, MA, 30 SeptemberUSAFirst Place[1]
7952017Disc GolfKathryn GrayNew England Disc Golf Championships, FPO Open Women, Ayer, MA, 30 SeptemberUSASecond Place[1]
7962017Disc GolfAshley ToomeyThe Fourth Annual 28 Chain Salute, Open Women, Devens, MA, 8 JulyUSAFirst Place[1]
7972017Disc GolfKathryn GrayThe Fourth Annual 28 Chain Salute, Open Women, Devens, MA, 8 JulyUSASecond Place[1]
7982017Disc GolfFallon EnmanThe Fourth Annual 28 Chain Salute, Open Women, Devens, MA, 8 JulyUSAThird Place[1]
7992017Disc GolfWendy BoutinTully Open, FPO Open Women, Royalston, Massachusetts, 21 MayUSAFirst Place[1]
8002017Disc GolfJulie FerdellaTully Open, FPO Open Women, Royalston, Massachusetts, 21 MayUSASecond Place[1]
8012017Disc GolfNicole DionisioThe Farmers Daughters Open, FPO Open Women, Gardiner, Maine, 13 MayUSAFirst Place[1]
8022017Disc GolfErica JohnsonThe Farmers Daughters Open, FPO Open Women, Gardiner, Maine, 13 MayUSASecond Place[1]
8032017Disc GolfJennifer McgibbonThe Farmers Daughters Open, FPO Open Women, Gardiner, Maine, 13 MayUSAThird Place[1]
8042017Disc GolfKathryn GrayEastern Championships 12, FPO Open Women, Topsfield, Massachusetts, 6 MayUSAFirst Place[1]
8052016CyclingDebbie MilneGreenville Spring Series #6; 28 Feb; Women Cat 1/2/3/4USAFirst Place
8062016CyclingAllison LinnellSunshine GP - Pinellas Park; Women 1/2; 20 MarchUSAFirst Place
8072016CyclingHannah ArensmenDilworth Criterium, 9 Apr, Senior WomenUSAFirst Place[1], [2]
8082016CyclingJennifer WakemanThe Bikelaw CCA Regional Crit Championship at the Parck Circle Criterium; 21 May; Masters WomenUSAFirst Place
8092016CyclingStephanie CucasSweetWater IPA Omnium, Crit, 5 Jun, Women P/1/2USAFirst Place
8102016CyclingMegan HeathGeorgia Cycling Gran Prix, Infinite Energy Area, 22 July, Women P/1/2/3USAFirst Place
8112016CyclingMegan HeathGeorgia Cycling Gran Prix, Newton County Circuit Race, Women P/1/2/3, 24 JulyUSAFirst Place
8122016CyclingStephanie CucazCrossroads Classic Day 1; 4 Aug, Women Masters OpenUSAFirst Place
8132016CyclingKate KirkpatrickCrossroads Classic Day 2, 5 Aug, Women Masters OpenUSAFirst Place
8142016CyclingKate KirkpatrickCrossroads Classic Day 3, 6 Aug, Women Masters OpenUSAFirst Place
8152016CyclingStephanie CucazCrossroads Classic Day 4, 7 Aug, Women Masters OpenUSAFirst Place
8162016CyclingHelen CasabonaRed Kite Omnium Cycling Event #13, Red Kite Criterium, CRIT Woman Master 55+ Cat 1/2/3/4/5, Livermore, CA, 7 AugUSASecond Place
8172016CyclingNorma HiltonRed Kite Omnium Cycling Event #13, Red Kite Criterium, CRIT Woman Master 55+ Cat 1/2/3/4/5, Livermore, CA, 7 AugUSAThird Place
8182016CyclingJenny FrayerRed Kite Championship Weekend, Omnium and NCNCA Masters, Cycling, CRIT Women Master 60-64 Cat 1/2/3/4/5, Pleasanton, CA, 3-4 SeptUSASecond Place
8192016Disc GolfKathryn Gray2nd Annual Devens Womens Open, FPO Open Women, Devens, Massachusetts, 21 AugustUSAFirst Place[1]
8202016Disc GolfFallon Enman2nd Annual Devens Womens Open, FPO Open Women, Devens, Massachusetts, 21 AugustUSASecond Place[1]
8212016Disc GolfAshley ToomeyThe Third Annual 28 Chain Salute - All Pro & MA1, FPO Open Women, Devens, Massachusetts, 23 JulyUSAFirst Place[1]
8222016Indoor RowingCarie GravesC.R.A.S.H.-B Sprints World Indoor Rowing Championships, Women's 60-64, Boston, MA, 28 FebruaryUSAFirst Place without Tie
8232016Indoor RowingJeanne PerantoniC.R.A.S.H.-B Sprints World Indoor Rowing Championships, Women's 60-64, Boston, MA, 28 FebruaryUSASecond Place
8242016Mountain BikingAnna SparksEl Tour de Tucson Mountain Biking, Women's 106 miles, Tucson, Arizona, 19 NovemberUSAFirst Place
8252016Mountain BikingSuzanne SonyeEl Tour de Tucson Mountain Biking, Women's 106 miles, Tucson, Arizona, 19 NovemberUSASecond Place
8262016Mountain BikingJennifer ChansleyEl Tour de Tucson Mountain Biking, Women's 106 miles, Tucson, Arizona, 19 NovemberUSAThird Place
8272016Track and FieldMelissa BishopSummer Olympics, Women's 800 meters race, Rio de Janiero, Brazil, 20 AugustCanadaGold Medal*[1], [2]
8282016Track and FieldJoanna JozwikSummer Olympics, Women's 800 meters race, Rio de Janiero, Brazil, 20 AugustPolandSilver Medal*[1], [2]
8292016Track and FieldLynsey SharpSummer Olympics, Women's 800 meters race, Rio de Janiero, Brazil, 20 AugustUKBronze Medal*[1], [2]
8302015CyclingAyesha McGowanPark Circle Criterium; April 28; Women Cat 3/4USAFirst Place
8312015CyclingChris TommerdahlCCA Regional Champs Road Race; Women 19+; June 27-28USAFirst Place
8322015CyclingSarah DudleySRS #2; Albany Crit; Women Cat 3/4; 16 MayUSAFirst Place
8332015CyclingHolli Steelman43rd Carolina Cup, September 3; Women Cat 1/2/3/4USAFirst Place
8342015CyclingEmily CooperHHC Rumble @ Roebling; Saturday, Women Cat 3, 8 AugustUSAFirst Place
8352015CyclingJennifer VogelHHC Rumble @ Roebling; Saturday, Women Cat 3/4, 8 AugustUSAFirst Place
8362015CyclingAva SykesHHC Rumble @ Roebling; Saturday, Women Cat 3, 9 AugustUSAFirst Place
8372015CyclingLotte KopeckyWomen's Elite; 9th Trofee Maarten Wynants, 16 May, Helchteren, BelgiumBelgiumFirst Place
8382015CyclingSara MustonenWomen's Elite; 9th Trofee Maarten Wynants, 16 May, Helchteren, BelgiumBelgiumSecond Place
8392015CyclingSofie De VuystWomen's Elite; 9th Trofee Maarten Wynants, 16 May, Helchteren, BelgiumBelgiumThird Place
8402015CyclingAnouska KosterWomen's Elite, Ronde van Overijssel Women, Rijssen, Netherlands, 1 MayNetherlandsSecond Place
8412015CyclingEllen Van DijkWomen's Elite, Ronde van Overijssel Women, Rijssen, Netherlands, 1 MayNetherlandsThird Place
8422015Disc GolfJoy HartwellThe 28 Chain Salute, FPO Open Women, Devens, Massachusetts, 20 JuneUSAFirst Place[1]
8432015Disc GolfAshley ToomeyBorderland Spring Fling, FPO Open Women, North Easton, Massachusetts, 6-7 JuneUSAFirst Place[1]
8442015Disc GolfJoy HartwellEastern Massachusetts Championships X, FPO Open Women, Topsfield, Massachusetts, 3 MayUSAFirst Place[1]
8452015Disc GolfAshley ToomeyAmesbury Pines Open XX, FPO Open Women, Amesbury, Massachusetts, 2 MayUSAFirst Place[1]
8462014CyclingMelanie PetersenSalinas Criterium, Cycling, CRIT Women Cat 4, Salinas, CA, 25 MayUSAThird Place
8472014Disc GolfDena Laudon3rd Annual Webster Fall Open + Pig Roast, FPO Open Women, Webster, Massachusetts, 6 SeptemberUSASecond Place
8482014Disc GolfErica Johnson3rd Annual Webster Fall Open + Pig Roast, FPO Open Women, Webster, Massachusetts, 6 SeptemberUSAFirst Place
8492014Disc GolfErica Johnson3rd Annual Webster Fall Open, FPO Open Women, Webster, Massachusetts, 6 SeptemberUSAFirst Place[1]
8502014Disc GolfDena Laudon3rd Annual Webster Fall Open, FPO Open Women, Webster, Massachusetts, 6 SeptemberUSASecond Place[1]
8512014Disc GolfMandy SharpWGE - The Ladies of Music City Disc Golf present the 2014 Women's Global Event, FPO Open Women, Nashville, TN, 10 MayUSAFirst Place[1]
8522014Disc GolfRebecca KerseyWGE - The Ladies of Music City Disc Golf present the 2014 Women's Global Event, FPO Open Women, Nashville, TN, 10 MayUSASecond Place[1]
8532014Disc GolfAmanda RobinsonWGE - The Ladies of Music City Disc Golf present the 2014 Women's Global Event, FPO Open Women, Nashville, TN, 10 MayUSAThird Place[1]
8542014Disc GolfKrystin NowickiThe Amateur Championship at Bowling Green, FA1 Advanced Women, Bowling Green, KY, 11-13 AprilUSAFirst Place[1]
8552014Disc GolfDalva McCandlessThe Amateur Championship at Bowling Green, FA1 Advanced Women, Bowling Green, KY, 11-13 AprilUSASecond Place[1]
8562014Disc GolfBecky Gerhart The Amateur Championship at Bowling Green, FA1 Advanced Women, Bowling Green, KY, 11-13 AprilUSAThird Place[1]
8572008GolfPhillis MetiWorld Long Drive ChampionshipUSAFirst Place[1], [2]
8582006Mountain BikingDanika SchroeterCanadian Mountain Bike Downhill Cycling National Championships, Women, 23 JulyCanadaFirst Place[1]
8592006Mountain BikingPetra WiltshireDHI Masters World Championships, Women's 35+ division, Sun Peaks, British Columbia, September 2UKFirst Place[1]
8602006Mountain BikingJulie OlsenDHI Masters World Championships, Women's 35+ division, Sun Peaks, British Columbia, September 2USASecond Place[1]
8612006Mountain BikingDenise BrittonDHI Masters World Championships, Women's 35+ division, Sun Peaks, British Columbia, September 2USAThird Place[1]
8622003Mountain BikingClaire BucharCanadian National Downhill Mountain Biking ChampionshipsCanadaFirst Place[1]
8632003Mountain BikingYasmin KassamHammerfest 2003, Elite Womens Division, Parksville, British Columbia, May 4CanadaFirst Place[1]
8642003Mountain BikingDanika SchroeterHammerfest 2003, Elite Womens Division, Parksville, British Columbia, May 4CanadaSecond Place[1]
8652003Mountain BikingSeana WrightHammerfest 2003, Elite Womens Division, Parksville, British Columbia, May 4CanadaThird Place[1]
8662003Mountain BikingDeb MacKillopBear Mountain Challenge, Elite Womens Division, Mission, British Columbia, June 8CanadaFirst Place[1]
8672003Mountain BikingKatrina StrandBear Mountain Challenge, Elite Womens Division, Mission, British Columbia, June 8CanadaSecond Place[1]
8682003Mountain BikingAdrienne MillerBear Mountain Challenge, Elite Womens Division, Mission, British Columbia, June 8CanadaThird Place[1]
8692003Mountain BikingDeb MacKillopHemlock Mountain Bike Festival, Hemlock Challenge Downhill, Elite Womens Division, Hemlock Valley Resort, August 24CanadaSecond Place[1]
8702003Mountain BikingKatrina StrandHemlock Mountain Bike Festival, Hemlock Challenge Downhill, Elite Womens Division, Hemlock Valley Resort, August 24CanadaThird Place[1]
8712002Mountain BikingCassandra BoonBear Mountain Challenge, Senior Elite Women division, Mission, British Columbia, June 1-2CanadaFirst Place[1]
8722002Mountain BikingClaire BucharBear Mountain Challenge, Senior Elite Women division, Mission, British Columbia, June 1-2CanadaSecond Place[1]
8732002Mountain BikingSylvie AllenBear Mountain Challenge, Senior Elite Women division, Mission, British Columbia, June 1-2CanadaThird Place[1]
8742002Mountain BikingSylvie AllenSun Peaks, Senior Elite Womens Division, Sun Peaks, British Columbia, July 13-14CanadaFirst Place[1]
8752002Mountain BikingClaire BucharSun Peaks, Senior Elite Womens Division, Sun Peaks, British Columbia, July 13-14CanadaSecond Place[1]
8762002Mountain BikingDeb MacKillopSun Peaks, Senior Elite Womens Division, Sun Peaks, British Columbia, July 13-14CanadaThird Place[1]
8772002Mountain BikingBarb HaleyHemlock Challenge, Senior Elite Womens Division, Hemlock Resort, British Columbia, August 10-11CanadaFirst Place[1]
8782001Mountain BikingKatrina StrandDouble Dog Downhill, Senior Expert Women division, Silverstar Mountain, British Columbia, July 1CanadaFirst Place[1]
8792001Mountain BikingMelanie McCullumDouble Dog Downhill, Senior Expert Women division, Silverstar Mountain, British Columbia, July 1CanadaSecond Place[1]
8802001Mountain BikingSuzanne ScordaDouble Dog Downhill, Senior Expert Women division, Silverstar Mountain, British Columbia, July 1CanadaThird Place[1]
8812001Mountain BikingMelanie McCullumBear Mountain Downhill, Senior Sport Women division, Mission British Columbia, May 26-27CanadaFirst Place[1]
8822001Mountain BikingAdrienne MillerBear Mountain Downhill, Senior Sport Women division, Mission British Columbia, May 26-27CanadaSecond Place[1]
8832001Mountain BikingAlix IusBear Mountain Downhill, Senior Sport Women division, Mission British Columbia, May 26-27CanadaThird Place[1]
8842001Mountain BikingKelli SherbininCyclepath Triple Threat, Senior Sport Women division, Crystal Mountain, British Columbia, June 2-3CanadaFirst Place[1]
8852001Mountain BikingAngela BeesonCyclepath Triple Threat, Senior Sport Women division, Crystal Mountain, British Columbia, June 2-3CanadaSecond Place[1]
8862001Mountain BikingKristina BangmanCyclepath Triple Threat, Senior Sport Women division, Crystal Mountain, British Columbia, June 2-3CanadaThird Place[1]
8872023Road RunningJoanna GallagherExeter Half Marathon, V45 Women, Exeter, UK, February 11UKFirst Place[1]
8882023Road RunningNicky MaguireExeter Half Marathon, V45 Women, Exeter, UK, February 11UKSecond Place[1]
8892023Road RunningGeorgina SmithExeter Half Marathon, V45 Women, Exeter, UK, February 11UKThird Place[1]
8902021Road RunningKathryn BeadesTorrington Christmas Caper 10, V40 Women, Great Torrington, UK, December 19UKSecond Place[1]
8912021Road RunningHolly WebbeTorrington Christmas Caper 10, V40 Women, Great Torrington, UK, December 19UKThird Place[1]
8922021Road RunningJo MeekTorrington Christmas Caper 10, V40 Women, Great Torrington, UK, December 19UKFirst Place[1]
8932022Road RunningAlison ThornMichelmores 5K Charity Run, FU50 Women, Exeter, UK, September 8UKFirst Place[1]
8942022Road RunningCharlotte BoltonMichelmores 5K Charity Run, FU50 Women, Exeter, UK, September 8UKSecond Place[1]
8952022Road RunningAby SampsonMichelmores 5K Charity Run, FU50 Women, Exeter, UK, September 8UKThird Place[1]
8962023CyclingGiulia AffaticatiRad Race Fixec 42 world Championship, Women's Cycling, Berlin, Germany, July 2ItalyFirst Place[1]
8972023CyclingSelina Burch Rad Race Fixec 42 world Championship, Women's Cycling, Berlin, Germany, July 2SwitzerlandSecond Place[1]
8982023CyclingPaola PanzeriRad Race Fixec 42 world Championship, Women's Cycling, Berlin, Germany, July 2ItalyThird Place[1]
8992023CyclingFlavia Oliveira ParksCascade Grave Grinder-Time Trial, Open Women, Bend, OR, May 12USAFirst Place[1]
9002023CyclingSerena Bishop GordonCascade Grave Grinder-Time Trial, Open Women, Bend, OR, May 12USASecond Place[1]
9012023CyclingSarah BurkeCascade Grave Grinder-Time Trial, Open Women, Bend, OR, May 12USAThird Place[1]
9022021Disc GolfKimberly GiannolaFPO Open Women, Lawrence Open 2021 Presented By DDKC in Partnership with KVDGC, April 3USAFirst Place[1]
9032020Disc GolfKimberly GiannolaFPO Open Women, Maverick DG: Centennial Chain Crash 2020 Press by Grip Equipment, Nov 28USAFirst Place[1]
9042020Disc GolfKimberly GiannolaFPO Open Women, Platypus Open, a Kaw Valley Disc Golf Club event, Nov 14USAFirst Place[1]
9052020Disc GolfMckayla ThomasFPO Open Women, 38th Annual Kansas City Wide Open, Oct 17-18USAFirst Place[1]
9062020Disc GolfKimberly GiannolaFPO Open Women, 38th Annual Kansas City Wide Open, Oct 17-18USASecond Place[1]
9072020Disc GolfAmy SchmidtFPO Open Women, 38th Annual Kansas City Wide Open, Oct 17-18USAThird Place[1]
9082020Disc GolfKatelyn BeltyFPO Open Women, 2nd Annual Emporia Ladies Open Presented by Dynamic Discs, Oct 3-4USAFirst Place[1]
9092020Disc GolfKimberly GiannolaFPO Open Women, 2nd Annual Emporia Ladies Open Presented by Dynamic Discs, Oct 3-4USASecond Place[1]
9102020Disc GolfDenise CameronFPO Open Women, 2nd Annual Emporia Ladies Open Presented by Dynamic Discs, Oct 3-4USAThird Place[1]
9112020Disc GolfJaimee CrosbyFPO Open Women, Shooting Stars Ladies Open, Sep 19USAFirst Place[1]
9122020Disc GolfCallie TometichFPO Open Women, Shooting Stars Ladies Open, Sep 19USASecond Place[1]
9132020Disc GolfEmma ArpFPO Open Women, Shooting Stars Ladies Open, Sep 19USAThird Place[1]
9142020Disc GolfKimberly GiannolaFPO Open Women, LouLadies Challenge, Aug 29USAFirst Place[1]
9152020Disc GolfKimberly GiannolaFPO Open Women, Liberty Gold, Jul 26USAFirst Place[1]
9162020Disc GolfKimberly GiannolaFPO Open Women, Siege of Stanton Lake, Jul 12USAFirst Place[1]
9172020Disc GolfKimberly GiannolaFPO Open Women, Kan-u-Wyco (Pro + Advanced), Mar 7USAFirst Place[1]
9182020Disc GolfKaylee KincaidFPO Open Women, Kan-u-Wyco (Pro + Advanced), Mar 7USASecond Place[1]
9192019Disc GolfKimberly GiannolaFPO Open Women, Maverick DG: Centennial Chain Crash 6 pres by Grip Equipment, Nov 30USAFirst Place[1]
9202019Disc GolfKimberly GiannolaFPO Open Women, Saint Joseph Parkway Throwdown, Nov 16USAFirst Place[1]
9212019Disc GolfKimberly GiannolaFPO Open Women, SON of Big Blue Monsterpresented by Millennium Golf Discs, Nov 9USAFirst Place[1]
9222019Disc GolfKimberly GiannolaFPO Open Women, Radius Open Sponsored by Dynamic Discs, Oct 12USAFirst Place[1]
9232019Disc GolfKimberly GiannolaFPO Open Women, 14th Annual Four States Open Sponsored by Dynamic Discs, Sep 28-29USAFirst Place[1]
9242019Disc GolfBrandy MonnahanFPO Open Women, 14th Annual Four States Open Sponsored by Dynamic Discs, Sep 28-29USASecond Place[1]
9252019Disc GolfKati TillmanFPO Open Women, 14th Annual Four States Open Sponsored by Dynamic Discs, Sep 28-29USAThird Place[1]
9262019Disc GolfKimberly GiannolaFPO Open Women, Maverick DG: Long View Open V presented by INNOVA, Apr 13-14USAFirst Place[1]
9272019Disc GolfKimberly GiannolaFPO Open Women, 2019 Lawrence Open Presented By Dynamic Discs in association with Kaw Valley Disc Golf club, Mar 30USAFirst Place[1]
9282018Disc GolfKimberly GiannolaFPO Open Women, 2018 Platypus Open, Oct 28USAFirst Place[1]
9292018Disc GolfItzy GalvanFA1 Advanced Women, KC Diva Spring Feeva + WGE, May 12USAFirst Place[1]
9302018Disc GolfMegan KreitzmanFA1 Advanced Women, KC Diva Spring Feeva + WGE, May 12USASecond Place[1]
9312018Disc GolfSteph OlesonFA1 Advanced Women, KC Diva Spring Feeva + WGE, May 12USAThird Place[1]
9322024Track and FieldMakenna BaisdenVan Kuren Invitational, Womens Varsity 400 Meters, Cheney, WA, 13 April USAFirsr Place[1]
9332024Track and FieldMalli RudeVan Kuren Invitational, Womens Varsity 400 Meters, Cheney, WA, 13 April USASecond Place[1]
9342024Track and FieldIzzie OlsonVan Kuren Invitational, Womens Varsity 400 Meters, Cheney, WA, 13 April USAThird Place[1]
9352024Track and FieldSaskia DorfSherwood Need For Speed Classic, Womens Varsity 200 Meters, Sherwood, OR, 13 AprilUSASecond Place[1]
9362024Track and FieldGenevieve TebeauSherwood Need For Speed Classic, Womens Varsity 200 Meters, Sherwood, OR, 13 AprilUSAThird Place[1]
9372023DartsIrina ArmstrongWorld Darts Federation Malta Open Women, Kirkop, Malta, 3-5 NovemberGermanySilver[1], [2]
9382023DartsIrina ArmstrongWorld Darts Federation Denmark Open Women, Esbjerg, Denmark, 29-30 AprilGermanyGold[1], [2]
9392021Running (Ultramarathon)Olivia BarrowHixon 50 Race (50K), La Crosse, Wisconsin, 30 OctoberUSAFirst Place[1], [2]
9402021Running (Ultramarathon)Courtney NiglHixon 50 Race (50K), La Crosse, Wisconsin, 30 OctoberUSASecond Place[1], [2]
9412021Running (Ultramarathon)Laura MeyerHixon 50 Race (50K), La Crosse, Wisconsin, 30 OctoberUSAThird Place[1], [2]
9422023DartsRhian O'SullivanWorld Darts Federation Belgium Open Women, Antwerpen, Belgium, 4-6 AugustWalesSilver[1], [2]
9432024DartsKatie Sheldon PDC Women's Series 2, Wigan, England, 23 MarchIrelandFirst Place, £2000[1], [2]
9442024DartsBeau GreavesPDC Women's Series 5, Wigan, England, 20 AprilEnglandFirst Place, £2000[1], [2], [3]
9452024Track and FieldMaura JordanGeneseo Early Season Invitational, Women's 200 Meters, Geneseo, FL 29-30 March USAFirst Place[1], [2]
9462024Track and FieldStephney PryceGeneseo Early Season Invitational, Women's 200 Meters, Geneseo, FL 29-30 March USASecond Place[1], [2]
9472024Track and FieldCaroline HillGeneseo Early Season Invitational, Women's 200 Meters, Geneseo, FL 29-30 March USAThird Place[1], [2]
9482024Track and FieldStephney PryceGeneseo Early Season Invitational, Women's 400 Meters, Geneseo, FL 29-30 March USAFirst Place[1], [2]
9492024Track and FieldSierra DoodyGeneseo Early Season Invitational, Women's 400 Meters, Geneseo, FL 29-30 March USASecond Place[1], [2]
9502024Track and FieldOlivia GilbertGeneseo Early Season Invitational, Women's 400 Meters, Geneseo, FL 29-30 March USAThird Place[1], [2]
9512017DIsc GolfKimberly GiannolaMaveric DG: Atchison Aviarix '17 presented by Innova Discs, FA1 Advanced Women, May 6USAFirst Place[1]
9522017Disc GolfKimberly Giannola Maveric DG: Longview Open Presented by INNOVA Discs-Pro/Adv, FA1 Advanced Women, Apr 9USAFirst Place[1]
9532017Disc GolfRylee FergasonMaveric DG: Longview Open Presented by INNOVA Discs-Pro/Adv, FA1 Advanced Women, Apr 9USASecond Place[1]
9542017Disc GolfCynthia RicciottiMaveric DG: Kanza Krush Presented by INNOVA Champion Discs, FA1 Advanced Women, Mar 4USAFirst Place[1]
9552017Disc Golf Elisabeth Borg-BowmanMaveric DG: Kanza Krush Presented by INNOVA Champion Discs, FA1 Advanced Women, Mar 4USASecond Place[1]
9562017Disc GolfKimberly GiannolaMaveric DG: Kanza Krush Presented by INNOVA Champion Discs, FA1 Advanced Women, Mar 4USAThird Place[1]
9572016Disc GolfAmy CroweMaveric DG: Thursday Throwdown at Swope, FPO Open Women, Oct 6USAFirst Place[1]
9582016Disc GolfKimberly Giannola11th Annual Four States Sponsored by Latitude 64, FA1 Advanced Women, Sep 24-25USAFirst Place[1]
9592016Disc GolfKimberly Aycock11th Annual Four States Sponsored by Latitude 64, FA1 Advanced Women, Sep 24-25USASecond Place[1]
9602016Disc GolfChristine West11th Annual Four States Sponsored by Latitude 64, FA1 Advanced Women, Sep 24-25USAThird Place[1]
9612016Disc GolfElisabeth Borg-Bowman2016 Midwest Amature Championship presented by Dynamic Discs, FM1 Advanced Masters women, Aug 26-28USAFirst Place[1]
9622016Disc GolfDebbie Polkinghorne2016 Midwest Amature Championship presented by Dynamics Discs, FM1 Advanced Master women, Aug 26-28USASecond Place[1]
9632016Disc GolfAmy Crowe2016 Midwest Amature Championship presented by Dynamic Discs, FM1 Advanced Master Women, Aug 26-28USAThird Place[1]
9642016Disc GolfNadejda Vorobyeva-SantiagoKanza Krush Presented by Innova Champion Discs, FA2 Intermediate women, Mar 5USAFirst Place[1]
9652016Disc GolfMolly MilakovichKanza Krush Presented by Innova Champion Discs, FA2 Intermediate women, Mar 5USASecond Place[1]
9662016Disc GolfKayla RippleKanza Krush Presented by Innova Champion Discs, FA2 Intermediate women, Mar 5USAThird Place[1]
9672015Disc GolfJordan BuchholtzAtchison Aviatrix, FA2 Intermediate Women, Sep 12USAFirst Place[1]
9682015Disc GolfRebecca LeachTick Flick presented by Carolyn's Dirty Water Bug Repellent, FA3 Recreational Women, Jun 13USAFirst Place[1]
9692023-2024Women's Volleyball ScholarshipAny female player could have received this scholarshipAngela James Scholarship 2023-2024, Seneca CollegeCanadaScholarship[1], [2]
9702024DartsDeta HedmanDenmark Open Women Quarter Finals, Esbjerg, Denmark, 3-5 MayEnglandWithdrew in protest[1], [2], [3]
9712024PowerliftingLaticia CastilloBCPA 2024 Winter Open Powerlifting and Benchpress Championships, 17-18 FebruaryCanadaFirst place combined weight of squat, bench press and deadlift[1], [2]
9722023PowerliftingSuJan GilCanadian Powerlifting Union 2023 Western Canadian Championship, Female Masters Unequipped, Brandon, Manitoba, Canada, 12-13 AugustCanadaFirst Place[1], [2], [3]
9732023PowerliftingMichelle KymanickCanadian Powerlifting Union 2023 Western Canadian Championship, Female Masters Unequipped, Brandon, Manitoba, Canada, 12-13 AugustCanadaSecond Place[1], [2], [3]
9742024SoccerMacquarie DragonsNorth West Sydney League pre-season Beryl Ackroyd Cup, Sydney, Australia, 24 MarchAustraliaFirst Place and $1,000 in prize money[1], [2], [3]
9752024Track and FieldLauren MatthewHoward Dolphin Invite, Girls 400 Meter Varsity, Washington, 23 MarchUSAFirst Place[1]
9762024Track and FieldAndee KroissHoward Dolphin Invite, Girls 400 Meter Varsity, Washington, 23 MarchUSASecond Place[1]
9772024Track and FieldNaomi TaylorHoward Dolphin Invite, Girls 400 Meter Varsity, Washington, 23 MarchUSAThird Place[1]
9782024Track and FieldZoe SantosNew England Interscholastic Track and Field Championships, Girls High Jump, Boston, MA, 2 March USAFirst Place[1], [2]
9792024Track and FieldMacy DaigleNew England Interscholastic Track and Field Championships, Girls High Jump, Boston, MA, 2 March USASecond Place[1], [2]
9802024Track and FieldHannah SantosNew England Interscholastic Track and Field Championships, Girls High Jump, Boston, MA, 2 March USAThird Place[1], [2]
9812010Mountain RunningJill MykuraSnowdon International Mountain Race, Female, 24 JulyGreat Britain and N.I.Third Place[1], [2]
Total: 981

*DSD individual involved

Non-Athletic Competitions

Click on any column heading to sort, or use the search tool to filter for sport, people, etc.

Search:
#
Year
Name of Participant
Event
Country Represented
What She Would Have Won
Links
12022Mattea RoachJeopardy game showCanadaTop Female Jeopardy Earnings Winner[1], [2]
22022UnknownSTEP Ahead Award Winners, The Manufacturing Institute, 28 AprilUSAOne spot on the list was lost by women[1]
32022UnknownMiss Greater Derry, New Hampshire Beauty Pageant (part of the Miss America Pageant events), 10 NovemberUSA$7500 scholarship lost[1]
42021Sarah Rodriguez Nathan's Famous 2021 July 4th Hot Dog Eating Contest, Women's 10 MinuteUSAFirst Place*[1]
52021Larelle Marie MeleNathan's Famous 2021 July 4th Hot Dog Eating Contest, Women's 10 MinuteUSASecond Place*[1]
62021Kathryn PrettymanNathan's Famous 2021 July 4th Hot Dog Eating Contest, Women's 10 MinuteUSAThird Place*[1]
72020Deirdre A. Feerick Female District Leader (Queens) to the State Democratic Committee of New YorkUSAFemale District Leader (Queens) to the State Democratic Committee of New York[1]
82018UnknownChampions of Women in Business, Financial Times and Her-oes, Top 100 List of Women in Business, September 22UKOne spot on the list was lost by women[1], [2]
Total: 8

*Controversy over whether the winner is male or not